KENT YAŞAM

ANITPARK FORUM’DAN ÇEVRE GÜNÜ EYLEMİ

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü. Çevre günü kutlamalarına Ankara’dan ilginç bir protesto eylemi geldi.

Ankara’nın simgelerinden Kuğulupark geçen yıl Çankaya Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından gövdelerinden budanmışlardı. Ankaralıların tepkisini çeken budama sonrasında ilgililer açıklama yaparak “budamanın doğal olduğunu ve gelecek yıl bütün ağaçların sorun olmadan yeşereceklerini” açıklamışlardı. Bu açıklamalar da tepkileri durdurmadı, pek çok çevre örgütü, ilgili uzmanlar budamanın yapıldığı ağaçları inceleyerek rapor hazırladılar. Raporda yanlış budama nedeniyle bu ağaçların kaybedileceği görüşüne yer verdiler.

Aradan geçen 1 yıl içerisinde budama yapılan 85 yaşındaki anıt ağaçlardan 5 tanesi bu yıl yaprak ve sürgün vermeyerek kurudular.

İşte bu nedenlerle Anıtpark Forum yapılan yanlış budamayı 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde protesto ederek kuruyan ağaçlara pankart astı.

Anıtpark Forum tarafından yapılan açıklama şöyle:

85 yaşındaki bu ağaçlar Çankaya Belediyesi tarafından budama adı altında gövdelerine kadar doğrandı. Bugün artık yaşamıyorlar. Parklarımız ve sokaklarımız böyle kuruyan ağaçlarla doldu. Dünya Çevre Günü kutlu olsun. 

70’lerde bu yana o güzelim ağaçların gölgesinden milyonlarca insan gününü geçirdi. Bugün o ağaçların gölgesi gibi dalları da yok. Sadece kuru gövdeleri kaldı. Kuğulu Park minik bir parktır ama Ankaralılar için çok şeydir!”

0 comments on “ANITPARK FORUM’DAN ÇEVRE GÜNÜ EYLEMİ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: