DÜNYADAN

AVRUPA’DA SOSYAL DEMOKRATLARIN ROLÜ BÜYÜYOR

Sosyaldemokratlar Avrupa siyasetinde büyük rol oynamaya başladı. Halk kemer sıkma politikalarından ve muhafazakâr uygulamalardan mutsuz olduğu için sola yönelmeye başladı. Bunun en somut örneği Portekiz oldu. 

Portekiz’de kemer sıkma önlemlerinin bir üst düzeye geçtiği için düzenlenen yeni gösteriler binlerce kişiyi sokağa döktü. 29 Eylül’de yapılan yerel seçimleri sosyalist parti kazandı. Seçmenlerin tercihinde bu kemer sıkma politikaları etkili oldu. Yapılan bu yerel seçimlerde sosyalist parti hem oylarını hem belediye başkan sayısını arttırarak 149 belediye almayı başardı. İktidar partisi hem oylarını hem de geçen seçimlerde aldığı birçok belediyeyi kaybetti.

Avrupa’daki siyasal haritaya bakıldığında 19 ülkede sosyal demokratlar yönetimde yer alıyor. Bu ülkelerin arasına bu ay yapılan seçimlerde sosyal demokratlar kazandığı için Çek Cumhuriyeti’de eklendi. Bunların başında Fransa Danimarka ve Avusturya geliyor. Fransa’da 11 yıl iktidarda kalan halk hareketi birliğini yenerek iktidara gelen sosyalistler önemli bir yapıya sahiptir. Danimarka da bir sosyal demokrat partiye kadın genel başkan yaparak genel seçimleri kazanmışlardır. Avusturya’da ise 8 yıldan beri iktidarda sosyal demokratlar bulunuyor ve bu yıl yapılan seçimleri kazandıkları için bir dönem ülkeyi yönetecekler.

2013 yılının Avrupa’daki son 2 seçimi de yapılmış oldu. Bu iki ülke Çek Cumhuriyeti ve Gürcistan oldu. Çek Cumhuriyetindeki seçimler Sosyal demokratların üstünlüğü ile sonuçlandı. Gürcistanda ise Gürcistan Hayali partisinin kazanması şaşırtmadı. Gürcistan’da 10 yıl önce “Gül Devrimi” ile başa gelen Mikhail Saakaşvili dönemi resmen sona eriyor. Ülkede yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini, Saakaşvili karşıtı Başbakan İvanişvili’nin desteklediği Giorgi Margvelaşvili kazandı.

Giorgi Margvelashvili 4 Eylül 1969’da Tiflis’de doğdu. Tiflis Devlet Üniversitesi felsefe ve psikoloji bölümünden mezun oldu. Merkez Avrupa Üniversitesinde sosyoloji eğitimi aldı. Margvelaşvili felsefe mezunuydu ama üniversiteyi bitirdikten sonra  dağcılara rehberlik yapmaya, yabancı turistleri dağlara götürmeye başladı. Gürcistan Eğitim ve Bilim Bakanı olarak Bidzina İvanişvili’nin kabine üyesi olunca, 2000 yılından 2006 yılına kadar Gürcistan Halkla İlişkiler Enstitüsü rektörü oldu ve yine 2010-2012 tarihlerinde bu görevi yaptı. Bu yıllarda siyaset ve Gürcistan toplumu üzerine sık sık yorumlar yaptı. Şubat 2013’te Başbakan Birinci Yardımcısı olarak atandı. Margvelaşvili siyasette hep gül devriminin üç isminden biri olan Jvaniya’nın adamı olarak bilindi. 

Çek Cumhuriyetindeki durum ise şöyle: Sosyal Demokratların, 1989 yılında gerçekleşen Kadife Devrimi’nden bu yana iktidara gelemeyen Komünist Partisi ile koalisyon kurması güçlü bir ihtimal olarak seslendiriliyor. Ekonomik krizle boğuşan 10 milyon nüfuslu ülkede halk ekonomik krizden kurtulmak için sosyal demokrat partiye büyük bir rol üstlendirdi.
2013 yılındaki Avrupadaki ülkelerdeki bütün seçimler tamamlandı ve bunun sonucunda sosyal demokratlar 20 ülkede iktidarı eline almayı başardı. Bu ülkeler; 1.Arnavutluk,  Avusturya,  Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Litvanya, Malta, Karadağ, Moldova, Hollanda, Romanya, San Marino, Slovakya, İsviçre.

0 comments on “AVRUPA’DA SOSYAL DEMOKRATLARIN ROLÜ BÜYÜYOR

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: