Kategori: DÜNYADAN

DÜNYADAN

KORONA GÜNLERİNDE AVRUPA

21. günün sabahı ve mavi gökyüzü

Bugün evde geçirdiğim 21. Gün. Hep karamsar, bulutlu ve gri olan Brüksel’in havası adeta inadına güneşli. İnsanın içini umutla dolduran masmavi bir gökyüzünün altında karantinada olmak içinden geçilen bu zorlu dönemi belki bir nebze daha çekilir hale getiriyor.

DÜNYADAN

SOSYAL DEMOKRASİNİN KRONİK ALERJİSİ

28 Nisan seçimi İspanya’da sosyal demokrat PSOE ile sosyalist Podemos’a bir sol koalisyon fırsatı yaratmıştı. PSOE ve Podemos arasındaki koalisyon görüşmeleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı ve eğer 23 Eylül’e kadar da bir koalisyon kurulamazsa İspanyollar 10 Kasım’da tekrar seçime gidecek.

14-73 BELEDİYECİLİĞİ DÜNYADAN

CAMBRIDGE ANALTICA SEÇİMLERİ NASIL ETKİLEDİ?

Cambridge Analytica’nın kapanması bir anlık bir rahatlama duygusuna neden olmuş olabilir. Ama açıktır ki onun kapanması, geri kalan her şeyin olduğu gibi sürmesinden başka bir anlam taşımıyor. Eski yöneticilerinin kurduğu Emerdata’nın aynı işlevi yerine getirmeye devam edeceği açıkça görülebiliyor.

DÜNYADAN

AB’DEN DOĞALGAZ İÇİN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM

Zamanlama ve gerekçelerle Türkiye’ye yönelik yaptırımlar, küresel güç dengelerinden bağımsız okunamaz. Türkiye tutarsız politikası, kaybeden diplomasisi ve giderek kötüleşen ekonomisiyle her durumda kaybeden konumuna kendini çoktan hapsetti.