Kategori: POLİTİKA

POLİTİKA

SİYASETİN FİNANSMANI OLARAK BAĞIŞ

Devletten ihale, özellikle de büyük ihale alanlar, bir anlamda komisyonunu ve diyetini iktidarı destekleyecek biçimde kaynak aktararak ödüyorlar. Alınan ihale ne kadar büyükse ödenen diyet de o kadar büyük oluyor

POLİTİKA

IOWA’YI KAZANAN SEÇİMLERİ KAZANACAK MI?

Iowa seçimleri yaklaşık 200.000 Demokratın oy kullandığı küçük bir seçim olsa da, 1972’den itibaren Iowa seçimlerini kazanan 9 adaydan 7’si Demokrat ön seçimlerini de kazandığı için oldukça önemli bir seçim.

POLİTİKA

DERDİNİ MARKO PAŞAYA ANLAT

Denge denetleme; herkesin birbirinin gözü olduğu, birbirini gözeterek hesap verebilir kıldığı bir uyum demek. Peki, bu ne demek? Denge denetlemenin önemini kavrayabilmemizin yolu, öncelikle onun hayatımızda ne ifade ettiğini tanımlamaktan geçiyor.

14-73 BELEDİYECİLİĞİ POLİTİKA

VEDAT DALOKAY: BELEDİYE BAŞKANI KİMDİR?

Ankara’ya %62’lik rekor oyla belediye başkanı seçilen Vedat Dalokay Ankara ile benzersiz bir ilişki kurmuş, yapacaklarını sade ve çarpıcı bir dille ve kendi sloganlarıyla halka anlatmasını bilmiştir. Karşısına çıkan yasaları, hükümeti, parasızlığı, iş yapmasını engelleyen zihniyetleri yenmiş ama parti içindeki oyunlara yenik düşmüştür.

14-73 BELEDİYECİLİĞİ POLİTİKA

EGE BAĞATUR: ADANA’NIN EGE’Sİ

Her sabah dürüstlüğünün sembolü haline gelen “Beyaz Anadol”u ile evinden belediyeye gelen, tanıdığı için yardım isteyen yakınlarına dahi iltimas geçmeyen Ege Bağatur, işgal altındaki bir parkın tahliyesi için mücadele ederken, Meclisin orta yerinde vurulup, aylarca ölümle pençeleşen bir Belediye Başkanıdır.

POLİTİKA

HANİ CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDAYDI?

Aile içerisinde oluşan yanlış toplumsal cinsiyet kalıpları, kız çocuklarını birey olarak görmeyen bir yapısal zihniyet oluşturmaktadır. Bundan ötürü kadınların yaşam boyunca şiddete uğramasının önünü açılmaktadır. Bu döngüyü durdurmak dengeli ve ciddi bir devlet politikası ile sadece olgunluk kazanacaktır.