Kategori: KENT YAŞAM

16-YENİ BİR KENTLİLİK KENT YAŞAM

Geleceğin şehirleri katılımcı ve kapsayıcı olacak

Paydaş katılımı, Türkiye için henüz yeni bir kavram olsa da, bunu kucaklayan, yönetim anlayışlarının bir parçası haline getiren yerel yönetimlerin sayısı gün geçtikçe artıyor.  Geleceğin şehirlerinin katılımcı ve kapsayıcı olacağı kuşkusuz. Yerel yönetimlerin yurttaşlarla ilişkisi, etkileşimi güçlendikçe, sürdürülebilir çözümler de artacaktır.

16-YENİ BİR KENTLİLİK KENT YAŞAM

Murat Karayalçın: Sosyal demokrat belediyeciliğin özü, kaliteli kent hizmetinin bir ticari meta olmaktan çıkarılmasıdır

Sosyal demokrasinin özü olan eşitlik, özgürlük ve dayanışma, sosyal demokratlar tarafından çoğu kez merkezi yönetimin siyaseti olarak düşünülür. Bunlar, yerel yönetimlerle pek ilişkilendirilmez. Oysa yerel yönetimlerin de bu bağlamda çok önemli görevleri vardır. Kaliteli kent hizmetlerinin ticari ürün olmaktan, metalaşmaktan çıkarılması bu bağlamda önem taşır.

KENT YAŞAM

Bizi bağrına basacak doğamız var mı?

Korona virüsünün yayılmasından dolayı evlerde zorunlu zaman geçirilmesi gereken bu süreçte doğanın önemi bir kez daha anlaşıldı. Bu zor günlerde en güvenle gidebileceğimiz yer; yine doğanın kendisi. Peki bize kucak açmasına ihtiyacımız olan doğayı yeterince koruyabildik mi? İngiltere’den kent doğa ilişkilerine bir bakış.

KENT YAŞAM

Hayat ne zaman normale dönecek: Bilmiyoruz

Karantinaya gireli bir ay kadar oldu, cevaplardan daha fazla sorumuz, bildiklerimizden daha fazla bilmediğimiz var. Virüsün havadaki hareketleri pandeminin seyrini etkiledi mi bilmiyoruz. Yoğun bakımdan çıkanların akçiğerlerinin nasıl olduğunu bilmiyoruz. Aşının ücretli mi, ücretsiz mi olacağını bilmiyoruz. Salgın altında seçimler nasıl yapılacak bilmiyoruz. Ne zaman yeni normale döneceğimizi bilmiyoruz.