POLİTİKA

CHP Z kuşağını ıskalamış

Deniz Zeyrek bu haftaki yazısında siyasi partilere ilişkin bazı rakamlar açıklayarak yeni parti kuracağı haberlerinin odağındaki Muharrem İnce ile kurultay sonrası yeni MYK’yı açıklayacak olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun dikkatini bu yöne çekti.

Yazıda Şubat 2020 ile Temmuz 2020 arasındaki 6 aylık dönemde CHP üye sayısının 2389 kişi azaldığı belirtiliyor. Üye sayısı azalan tek parti CHP.

CHP’nin Z kuşağından üyesi yok denecek kadar

Bugün yayınlanan CHP verilerine göre 28 Ocak 2020 tarihli itibariyle Parti Kütüğünde kayıtlı 1 milyon 259 bin 687 asıl üye bulunuyor.

Mevcut üyelerin 417 bin 739’u (yüzde 33.2) kadın üye.

Toplam üyelerin 91 bin 342’si (yüzde 7,2) 1990 ve sonrası doğan gençler.

Bu 100 kişiden sadece 7 kişinin 30 yaş ve altında olduğu anlamına geliyor. Özellikle 2000 doğumlu gençleri içeren Z kuşağının önümüzdeki seçimlere etkisi konuşulurken CHP içinde bu oranın düşüklüğüne dikkat çekiliyor. CHP’nin gençlere dönük mesajları arttırması gerektiği belirtilirken buna genç üye sayısını arttırarak başlaması gerektiği ifade ediliyor.

Z kuşağı tartışmasına sert eleştiri: Safsata bunlar

25-26 Temmuz 2020 tarihinde olağan kurultayını gerçekleştiren CHP’de, genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultay öncesinde Z kuşağı brifingi aldığı medyaya yansımıştı. Kılıçdaroğlu’na Gezici Araştırma şirketi sahibi Murat Gezici tarafından iki saat Z kuşağı üzerine brifing verildiği, Kılıçdaroğlu’nun bunun üzerine bir açıklama yaparak yeni parti meclisi listesinde Z kuşağından temsilcilerin yer alacağı ifade edilmişti.

Eğitimci Prof. Dr. Hasan Şimşek ise web sitesinde yayınladığı yazıda Z kuşağı tartışmalarına noktayı koydu: Safsata bunlar…

Önümüzdeki seçim öncesinde de biraz Z kuşağı üzerinden ekmek yenecek.

Şu kuşak iyi liderlik yapar, bu kuşak tembeldir, şu kuşak müsriftir gibi genellemeler tamamen safsatadır. Her insan önce Z olur, sonra X veya Y olur. Bu kuşaklar için sıralanan pek çok özellik yaşlarla, yaşların iş deneyimleriyle, anne-baba olmalarıyla, aldıkları sorumluluklarla doğru orantılıdır. Her ergen devrimcidir, protesttir. Bu devrimci, protest ergen 40’lı yaşlarına geldiğinde yavaş yavaş muhafazakar olur, kendi ergeniyle çatışmaya düşer. Buna uzun yıllardır Sosyoloji’de “kuşaklar çatışması” diyoruz.

Peki, bu işin doğrusu ne?

Bu kuşak için bir şey diyecekseniz dünyanın bütün dillerindeki o kelimeyi söyleyeceksiniz: Gençlik! Genç bunlar, genç. Bunların kültüründen söz edeceksiniz her Sosyoloji kitabında bir bölüm olarak yer alan “gençlik kültürü” (youth culture) bölümüne bakabilirsiniz.

Merak ediyorum, bu 2000’lerde doğan ve adına Z kuşağı dedikleri kuşak yaşlanıp 30’larına geldiklerinde bu pazarlamacılar ne diyecekler. Öğrendiğim kadarıyla yeni etiket hazırmış: Alfa kuşağı!

0 comments on “CHP Z kuşağını ıskalamış

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: