POLİTİKA

CHP’de kurultay tarihiyle birlikte adaylarda hareketlendi

28-29 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleşmesi gereken ancak koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle ertelenen Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan Kurultayı’nın ne zaman yapılacağı merak konusu oldu.

Kurultay tarihiyle ilgili K2Haber sitesinde yayınlanan habere göre, CHP’nin 37. Olağan Kurultayı’nın ne zaman yapılacağı ile ilgili parti genel merkezi herhangi bir tarih vermezken, CHP kulislerinde kurultay için eylül ayı konuşuluyor. Eylül ayı öncesinde kurultay gerçekleşmesinin mevcut tedbirlerin gevşetilmesi durumunda bile mümkün olamayacağı belirtiliyor.

Kurultay Eylül ayında mı olacak?

CHP kulislerinden edinilen bilgiye göre; 37. Olağan CHP Kurultayı’nın partinin kuruluş tarihi olan 9 Eylül tarihini izleyen hafta sonunda, 12-13 Eylül 2020 tarihinde yapılacağı konuşuluyor. Kurultayın tarihine ilişkin kesin kararı, CHP Merkez Yürütme Kurulu verecek.

Türkiye’nin her ilinden gelecek olan kurultay delegelerinin olması ve hem seyahat kısıtlaması hem de koronavirüs salgınında beklenen ikinci dalga riski sebebiyle, kurultayın yaz aylarında yapılması çok düşük olasılık olarak belirtiliyor. Daha önceden konuşulan temmuz ayında kurultayın toplanabilmesi mümkün görünmüyor.

Kurultay seyircisiz yapılabilir

Toplu halde bir araya gelme, toplantı yapma gibi durumların salgın nedeniyle kademeli olarak yapılabileceği göz önünde bulundurularak, kurultayın seyircisiz yapılması bekleniyor.

MYK kararı ile ertelenmişti

16 Mart Pazartesi günü CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu almış olduğu karar neticesinde 28-29 Mart 2020 tarihinde gerçekleşmesi gereken 37. Olağan Kurultay dahil olmak üzere tüm kongrelerini ve kurultaylarını erteleme kararı almıştı.

Genel başkan adayları çıkmaya başladı

Geçmiş kurultaylar Muharrem İnce ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışına sahne olmuştu. Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adayı olmasından sonra tekrar genel başkanlık için yarışıp yarışmayacağı netlik kazanmadı.

İlk aday Mersin’den çıktı

Nisan ayında gerçekleştirilecek CHP 37. Olağan Kurultayı için ilk aday 26. Dönem CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı olmuştu. Büyük kurultayda genel başkanlık için aday adayı olduğunu açıklayan Atıcı, “Hayallerimi gerçekleştirmek ve bu duygularımı Türkiye’nin her noktasına taşımak üzere partimizin 37. Kurultayı’nda CHP’nin Genel Başkan aday adayı olarak bütün halkıma seslenmiş bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Kurultayın ertelenmesiyle Atıcı çalışmalarını sürdürürken bugün yeni aday kulisleri hareketlendirdi.

Eski vekil adaylık için yarışa katılıyor

Olağan Kurultay için CHP kulisleri bugün yeni bir adayla hareketlendi. 26. Dönem CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen genel başkan adaylığı için bir mesaj yayınladı ve “Biz Hazırız” dedi.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Pekşen, “Halk bizden daha iyi ve etkin bir muhalefet istiyor” şeklinde konuştu.

Haluk Pekşen kadro ve program dedi

Pekşen’in sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Halk bizden daha iyi ve etkin muhalefet istiyor. İlk önce çağdaş ve güçlü bir örgütlenme için kapsayıcı bir TÜZÜK yapacağız. Toplumun her kesiminin beklentilerini karşılayan güçlü bir PROGRAM açıklayacağız. Liyakatli,bilgili ve iddialı bir KADRO kuracağız. Biz Hazırız.!” ifadelerini kullandı.

Haluk Pekşen bir süredir çalışmalarını Yeniden CHP adını verdikleri bir grupla sürdürüyordu. Pekşen’in adaylık açıklaması Yeniden CHP grubunda da coşkuyla karşılandığı ve pek çok ismin kendisine destek verdiği ifade ediliyor.

0 comments on “CHP’de kurultay tarihiyle birlikte adaylarda hareketlendi

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: