DÜNYADAN

Dünya 8 milyar topladı, ABD’den kuruş yok

İngiltere eski başbakanı Gordon Brown 7 Nisan 2020’de dünya çapında 205 lidere bir mektup yazarak krizi bitirebilmek için salgına karşı birlikte çalışma çağrısı yapmıştı. Mektupta 2008 krizini de hatırlatan Brown, krizden çıkabilmek için iki şeye ihtiyaç olduğunu söyledi; birincisi G20 benzeri bir koordinasyon yönetimi yani bir çeşit “küresel hükümet” diğeri de büyük bir bağış kampanyası. Kampanya Dünya Sağlık Örgütünün etkin çalışması için yaklaşık 8 milyar doları hedefliyordu. Bunun en önemli kısmı aşı geliştirme çalışmaları olacaktı.

Bu çağrı üzerine Dünyanın pek çok farklı ülkesinden başbakanlar, üst düzey yöneticiler ve destekçiler koronavirüs aşısı çalışmalarına destek olmak amacıyla Avrupa Birliği öncülüğünde 8 milyar dolarlık bir bütçeyi taahhüt ettiler.

ABD, çağrıya olumsuz yanıt verdi. ABD yetkilileri kendi aşı çalışmalarına milyarlarca dolar ayırdığını söyleyerek konferansa katılmayacaklarını ifade ettiler.

En büyük katkıda bulunanlar, her biri 1,1 milyar dolar vaat eden Avrupa Birliği ve Norveç oldu.

Covid-19 bir yerde olduğu sürece, Covid-19 her yere yayılabilir,” diyen Melinda Gates ile eşi Bill Gates aşı araştırmasına 100 milyon dolar katkıda bulunacak. Almanya Başbakanı Angela Merkel 573 milyon dolar vaadinde bulundu.

Avrupa Birliği’nin düzenlediği 4 Mayıs 2020 pazartesi günü gerçekleştirilen bağış toplama konferansında dünya genelinde Japonya’dan Kanada’ya, Avustralya’dan Norveç’e pek çok ülkeden aşıların mali olarak desteklenmesi için taahhütte bulundular.

Avrupa Birliği’nin küresel aşı fonu yaratma konusundaki öncülüğüyle toplanan meblağın nasıl dağıtılacağına dair ayrıntılar hala çözülmüş olmadığı da aktarıldı.

Girişime öncülük eden Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, toplanan miktarın dünya genelinde gelecek vaat eden girişimleri desteklemek için önümüzdeki iki yıl içinde harcanacağını belirtti. Nihai amacın, Kovid-19’la mücadele etmek amacıyla geliştirilecek tedavi yöntemlerine küresel erişimi kolaylaştırmak olduğu belirtildi.

Donald Trump’ın Almanya’da bulunan bir şirketi aşı çalışmalarını ABD’ye taşıma konusunda iknaya çalıştığı biliniyordu. CureVac isimli şirket böyle bir teklif aldığını reddetse de, Amerika’nın teklifine yönelik haberlerin Avrupa Komisyonu’nun halihazırda Avrupa aşı konsorsiyumundan destek alan şirkete 85 milyon dolar daha vaatte bulunması için yeteri kadar ürkütücü olduğu ifade edildi.

Trump yönetiminin üst düzey yetkilileri Avrupa’nın organize ettiği konferansta ABD’nin neden bulunmadığı konusunda açıklama yapmadılar.

0 comments on “Dünya 8 milyar topladı, ABD’den kuruş yok

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: