POLİTİKA

EREN KURT: DUVARLARI KİMSE GENÇLİĞİN ELİNDEN ALAMAZ

Bize kendiniz tanıtır mısın?

Eren Kurt, CHP gençlik kollarına 14 yaşında girdim. Lise komisyonunda görev aldım. 11 yıldır partideyim. Antalya İl Gençlik Kolu Başkanlığı yaptım. Bundan önceki Genel Merkez Gençlik Kollarında genel başkan danışmanlığı yaptım.

Duvara yazdığınız bir yazıyla ilgili ceza aldınız. Bunu biraz anlatır mısın?
Bu yazılar aslında sokakta herkesin bildiği konuştuğu şeylerdi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı bir siyasi parti genel başkanı gibi davranıp genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik ağır ve haksız suçlamaları vardı.

Biz de buna tepki olarak herkesin konuştuğu şeyi duvarlara yazmaya karar verdik.

Buna karşılık geçen hafta Belediye meclisi kararı ile bir ceza kesildi size. İtiraz edecek misiniz, ödeyecek misiniz?

Yargı yoluna başvurduk. İtirazımızı yaptık. Yargı kararının lehimize sonuçlanacağını düşünüyoruz.

Tersi bir karar çıkarsa parti örgütümüzün desteği arkamızdadır. Olay basına yansıdığından bu yana örgütlerimizden, eski gençlik kollarından, yöneticilerimizden destek mesajları aldık. Ortada kalmayacağımızı düşünüyorum.

Duvarlar yüz yıllardır gençliğindir. Hiç bir ceza duvarları gençliğin elinden alamaz.

Gençlik Kollarını salon toplantıları dışında pek göremez olduk. Siz niye sokakta ısrar ediyorsunuz?

Yıllardır biz sokakları biraz boş bıraktık. CHP’nin gençlik kollarına halktan gençlerden büyük bir ilgi var. Biz artık halkın yanında olmak zorundayız. Halkın da bizden istediği sokakta olmamız, halkın yanında olmamız.
Sizinle birlikte CHP gençliğini sokakta daha çok göreceğiz diyebilir miyiz?
CHP gençliği zaten sokaktaydı ama basına yansımıyordu. Bu eylemimiz biraz medyanın ilgisini çekti. Umarım devamı gelir.

Son yumurtalı eylemleri nasıl değerlendiriyorsun? Bunları 68 öğrenci olaylarına benzetiyorlar, sen nasıl görüyorsun?

Yapılan yumurtalı eylemler tüm dünyada yapılan bir eylemdir ve cezai bir mahiyeti yoktur. Bundan önceki 18 öğrenci arkadaşımızın Başbakanı protesto etti diye aldıkları cezayı biliyoruz. Şu anda iktidar ciddi anlamda bir korku imparatorluğu kurmuştur ve bunu devam ettirmek istiyor. Gençleri susturmak, sindirmek istiyor. Sorgulamayan bir gençlik istiyor.
68 olaylarıyla ile bazı yönlerden benzerlik gösterebilir. Ciddi bir üniversite hareketlenmesi sözkonusu. Ülkemizin gençliği Atatürk’ün izinde gitmeye devam edecektir. Bu yapıya önüne geçen her türlü engeli de aşmasını bilecektir.

Başbakan yaptığı açıklamalarla ne kadar öğrencilerden çekindiğini de göstermiştir. Burhan Kuzu’nun bugünkü konferansına gençlerin alınmaması, ayrı bir salondan televizyon yayınından izletilmesi de bunu açıkça göstermektedir. Artık iktidar gençlerin önüne çıkmaktan korkmaktadır.
İktidar kendisine engel istememektedir. Bir olay üzerine kolayca rektörü, dekanı istifaya çağırmaktadır. Bu kadar ucuz olmamalıdır bu talepler.
İktidar yargıyı ele geçirmektedir. Orduyu baskı altına almıştır. Bugün üniversiteler üzerine bir saldırı vardır.

Şimdi sadece üniversite gençliği değil liseli gençlikte ciddi tepki göstermektedir. Her yerde parti binalarımıza gelip çalışmak istediklerini söylemektedirler. Buna sendikalar, meslek odaları, sivil toplum örgütleri de katılacaktır.

CHP Gençlik Kolları bundan sonra ne yapacak?

CHP gençliği parti binalarında oturmaktan hoşlanan bir gençlik değildir. Partinin ana kademesini de hareketlendirerek sokağa çıkmasını sağlayacaktır. Biz bunu daha önceki yönetimimizle de yapmak istedik ama bu olmadı. Kemal Kılıçdaroğlu’yla artık bütün örgütlerimiz kadın kolları, gençlik kollarıyla sokakta olacaktır. Sloganlarımızı sadece duvarlara yazmakla kalmayacağız. Artık dağlara taşlara CHP iktidarı yazılacak daha önemlisi halkın gönlüne yazacağız bunu.

Yurtdışında da öğrenci protestoları var. Onları da izliyor musunuz?

İngiltere de üniversite harçlarıyla ilgili eylemler var şu aralar. Onları izliyoruz. Gençlik her yerde rahatsız.  Avrupa’daki eylemler daha örgütlü ve aktif yapılıyor. Hocalarından destekler geliyor.

Biz daha çok baskı altndayız. Polis müdahalesi daha sert, artık basınımız bile susturulmaya çalışıyor. Bunların  önümüzdeki genel seçimde CHP iktidarı ile artık son bulacağını biliyoruz.

Gazi Üniversitesi Ekonometri mezunu. SHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı (1991-1995) ve CHP TBMM Milletvekili Danışmanlığı yaptı. SODEV'de Ankara Temsilciliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi. CHP Ankara İl Başkan Yardımcılığı (2011), CHP Çankaya İlçe Eğitim Sekreterliği (2011-2013) yaptı. Çankaya Belediye Meclis Üyesi (CHP 2014-2019) ve CHP Genel Merkez Kültür ve Sanat Platformu Üyesi. Bireşim (1995), Birlikte (2005) ve Politus (2010) dergilerini yayınladı.

0 comments on “EREN KURT: DUVARLARI KİMSE GENÇLİĞİN ELİNDEN ALAMAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: