POLİTİKA

ECONOMIST DERGİSİNDEN İLGİNÇ TÜRKİYE HABERİ

İngiliz dergisi Economist yeni bir Türkiye haberiyle daha gündeme geldi. Gezi olaylarının yıldönümünün yaklaştığı bu günlerde yeni ayaklanma olacağını ve bu kez hükümetin bastıramayacağını ileri sürdü.
 
İngiliz Economist dergisi Türkiye için ‘Hükümet, 31 Mayıs’ta ülke çapında kutlanacak Gezi protestolarının birinci yıldönümünü bastırmada bu kez başarılı olmayabilir’ ifadelerine yer verdiği bir makale yayınladı.
 
ÖNLEMİ ELEŞTİRDİ
1 Mayıs günü geçen yıl Gezi protestoları sırasında yaşanan sahnelere benzer olayların meydana geldiğini düşünen Economist son yazısında güvenlik güçlerinin Türkiye çapında ‘aşırı önlemler’ aldıklarını savundu.
 
OTORİTER VURGUSU
Bu çerçevede Taksim’e ulaşılmaması için alınan tedbirleri anlatan Economist,’Sayın Erdoğan, yedi kişinin ölümüne yol açan geçen yazdaki Gezi protestolarından bu yana hep hücum halinde. Batılı dostlarından gelen azardan etkilenmeyen Erdoğan, son aylarda baskıları artırdı’ savını dile getirirken internet sansürü, MİT Yasası ve yargıya yönelik adımlar gibi gelişmelere dikkat çekerek otoriterlik vurgusu yaptı.
 
KÖŞK SEÇİMİNİ ETKİLEMEK İSTİYOR
Erdoğan’ın şimdi de cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olması beklendiğini söyleyen Economist, yazının sonunda ‘Ancak ekonomi yavaşlıyor ve Sayın Erdoğan’ın çatışmacı taktikleri, yatırımcı güvenini baltalamaya başladı. Ayrıca, hükümet, 31 Mayıs’ta ülke çapında kutlanması öngörülen Gezi protestolarının 1. yıldönümünü bastırmada o kadar başarılı olmayabilir. Sayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığına yolculuğu engebeli olabilir’ yorumunu yaptı. Economist, bu sözlerle ikinci Gezi olaylarının planlandığını, Türkiye sokaklarının tekrar savaş alanına dönmesinin an meselesi olduğunu dile getirdi.

HEDEF SOKAKLARI KIŞKIRTMAK
İngiliz dergisi, Gezi sonrasında ODTÜ’deki yol yapımı, 17 Aralık operasyonu, HSYK ve internet yasaları ve Berkin Elvan’ın ölümü sonrası çıkan olayları gündemine taşımıştı. Economist, yabancı yatırımcının Türkiye’den kaçtığının altını çizerken Medikal teknoloji ve sağlık sektöründe dünyanın önde gelen 17 ABD’li firması yeni ortaklıklar için bu hafta Türkiye’ye geleceğini açıkladı.

(Kaynak:YeniŞafak ve Akşam Gazeteleri)

0 comments on “ECONOMIST DERGİSİNDEN İLGİNÇ TÜRKİYE HABERİ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: