Etiket: Covid19

KONUŞMALAR

Mark Leonard: Avrupa Birliği, ulusal egemenlik konusundaki düşüncelerinde yeni bir devrim yapmalı

Yirmi birinci yüzyılda, Avrupa güvenliğine yönelik en büyük tehditler artık Avrupa ulus devletleri arasındaki rekabetten kaynaklanmıyor. Bunun yerine tehdit dışarıdan geliyor ve iklim değişikliğinden salgınlara, büyük güçler arasındaki siber savaş ve jeopolitik çatışmalara kadar her şeyi içeriyor. Ulusal egemenliği evcilleştirmek, Avrupa’yı bu tehditlerden korumayacaktır.

15-DİJİTAL AKTİVİZM EKONOMİ

Yusuf Işık: Pandemi sürecindeki ekonomik önlemler yetersiz, yönetişim zayıf

Ekonomist Yusuf Işık, Pandemi sürecini Politus’a değerlendirdi: Alınan önlemler yararlı olsa da yeterli olmaktan uzak, yönetişim zayıflığı da belirgin boyutlarda. Örneğin işsizler ve kayıt dışı çalışanların oranı daha geniş kapsamlı önlemlere ihtiyaç bulunduğunu açıkça gösteriyor. Bu koşullarda “Aile Sigortası”nın önemi daha iyi anlaşılıyor.

DÜNYADAN

Dünya 8 milyar topladı, ABD’den kuruş yok

İngiltere eski başbakanı Gordon Brown’un dünya çapında 205 lidere bir mektup yazarak salgına karşı birlikte çalışma çağrısı yapmıştı. Bu çağrı üzerine Dünyanın pek çok farklı ülkesinden başbakanlar, üst düzey yöneticiler ve destekçiler koronavirüs aşısı çalışmalarına destek olmak amacıyla Avrupa Birliği öncülüğünde toplanarak 8 milyar dolarlık bir bütçeyi taahhüt ettiler. ABD, kendi aşı çalışmalarına milyarlarca kaynak aktardığı gerekçesiyle konferansa katılmadı.

KENT YAŞAM

Hayat ne zaman normale dönecek: Bilmiyoruz

Karantinaya gireli bir ay kadar oldu, cevaplardan daha fazla sorumuz, bildiklerimizden daha fazla bilmediğimiz var. Virüsün havadaki hareketleri pandeminin seyrini etkiledi mi bilmiyoruz. Yoğun bakımdan çıkanların akçiğerlerinin nasıl olduğunu bilmiyoruz. Aşının ücretli mi, ücretsiz mi olacağını bilmiyoruz. Salgın altında seçimler nasıl yapılacak bilmiyoruz. Ne zaman yeni normale döneceğimizi bilmiyoruz.

DÜNYADAN

Prof. İvet Bahar Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim kadını oldu

Dünyanın en seçkin bilim kurumlarından Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’nin 157 yıllık tarihinde ilk kez bir Türk kadını ‘üye’ olarak seçildi. Prof. Dr. İvet Bahar Pittsburgh Üniversitesi’nde ilaç tasarımları üzerine çalışıyor. Koronavirüs ortaya çıktıktan sonra, çalışmalarını bunun üzerine yoğunlaştırdıklarını söyleyen Prof. İvet Bahar, kan sulandırıcı ilaçların Kovid tedavisinde yardımcı olabileceğini ifade ediyor.