DÜNYADAN

FİLİPİNLER BARIŞI

MILF lideri El Hac Murad İbrahim ile Filipinler Cumhurbaşkanı III. Benigno Aquino 40 yılda 120 Bin insanın hayatına mal olan ve 2 Milyon insanın yaşadığı yeri terk etmesine sebebiyet veren savaşı bitiren anlaşmayı imzaladılar.

Malezya’nın arabuluculuğunda yaklaşık 15 yıldır süren müzakereler Moro Müslümanlarına idari özerklik veren anlaşma ile Filipinler Cumhurbaşkanı Aquino’nun görev süresi dolmadan 4 yıl içinde hayata geçirilecek.

Özerklik anlaşması uyarınca özerk bölge, Moro ülkesi anlamına gelen Bangsamoro adıyla anılacak ve bu bölge dış politika, kamu maliyesi ve ulusal savunma alanlarında merkezi yönetime bağlı olacak. Zengin doğal kaynakların yönetimi ise özerk yönetim ve merkezi yönetimin ortaklığında olacak.

Şimdi bir takım aklı evvel zevat dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir barışı Türkiye’nin terör sorununun çözümüne örnek olarak göstermeye kalkacaktır kuşkusuz. Siz siz olun rica ederim temkinli yaklaşın.

Filipinler’in Türkiye’ye örnek olamayacağına; sosyal bilimlerde bir sorunun çözümüne evrensel reçete yazımının olanaksızlığından tutun da konuların, nedenlerin ve her iki ülkenin toplumsal yapısının farklılığına kadar birçok konuda itirazım var.

Filipinler’deki anlaşmanın imza edileceği gün 200 isyancı, MILF teröründen hayatını kaybedenlerle birlikte barış anlaşmasını kutladılar. Biz Türkiye’mizde bırakın şehit anneleri ile terörist annelerini bir araya getirmeyi, şehit anneleri ile cumartesi annelerini bile bir araya getirmeyi başaramadık.

Kaldı ki etnik köken ve başlangıçta sol ideoloji üzerine kurulan PKK terörü ile dini aidiyet ve İslamcılık üzerine kurulan MILF terörü arasında dağlar kadar fark var. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da müzakerelerin 15 yıldır sürüyor olması. Kamuoyunun önünde yapılan görüşmelerle bile Türkiye’yi karşılaştırmayı olanaksız kılıyor Filipinler örneği.

Tüm farklılıklarına karşın en azından barışı dünya gündemine taşıdığı için çok değerli bu anlaşma. Her ülke kendi coğrafyasına, devlet geleneğine, toplumsal yapısına uygun çözümü bulmalıdır. Ismarlama ve kopya çeken örneklere aldırış etmeden kabul edilebilir ve vicdanlara sinecek bir çözüm uzak değil.

Sıradaki barış bizim olsun.

0 comments on “FİLİPİNLER BARIŞI

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: