POLİTİKA

GİTMİYORUM, BURADAYIM…

Yerel seçimlerde aday olacak belediye başkanı ve belediye meclis üyeliği listelerini YSK’ya teslim edilmesinin ardından CHP peşpeşe gelen istifalarla sarsıldı. Pek çok ilçede önce yönetimler istifa etti, ardından belediye meclis üyesi adaylarının istifaları geldi.

CHP Şişli ilçesi de bunlardan biri. Fakat bu kez istifa değil, listelere müdahale eden CHP İstanbul il başkanına karşı kararlı bir yanıt geldi: Gitmiyorum, buradayım…

KAFTANCIOĞLU: SİYASİ DURUŞUNU İRDELE

2014 yılından bu yana hem Murat Karayalçın’ın hem de Cemal Canpolat ile Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini yapan Avukat Zeynep Gönenç Parmaksızoğlu doğup büyüdüğü Şişli ilçesinden belediye meclis üyeliğine aday oldu. Listeler açıklanmadan kısa süre önce yetkililerden aday gösterilmeyeceği yönünde bilgiler gelmesine rağmen tepki göstermedi, başka partilerde adaylık koşturmadı, bekledi.

Listelerin YSK’ya teslim edilmesinin ardından açıklanan listede, asıl listede yer almadığını fakat “yedek listenin en son sırasında” ismini görünce birlikte çalıştığı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nu aradı. Bu tavrın kendisini yaraladığını, listede olsa da olmasa da CHP’nin başarısı için çalışacağını ama genç bir il yöneticisinin böyle bir sıradan aday gösterilmesinin rencide edici olduğunu söyledi.

Kaftancıoğlu’nun “senin de siyasi duruşunu irdelemen lazım” yanıtı Parmaksızoğlu için şok edici oldu.

Zeynep Gönenç Parmaksızoğlu Ocak 2018’de CHP İstanbul il kongresinde Cemal Canpolat’ın listesinden aday olmuştu. Seçimi Canpolat’ın 318 oyuna karşılık 325 oy alan Canan Kaftancıoğlu kazandı. Fakat Zeynep Gönenç Parmaksızoğlu listeyi delerek il yönetimine seçildi. Yaklaşık bir yıl süren dönemde uyumlu bir yöneticilik süreci yaşadı. Genelgeye uyarak belediye meclis üyeliğine aday olmak için il yönetiminden istifa etti.

Zeynep Gönenç Parmaksızoğlu 9 Şubat 2019 tarihinde yapılan SODEV Genel Kurulu’nda ise bu kez seçimi kazanan Ertan Aksoy’un listesinin karşısındaki Münir Aydın’ın listesinden aday oldu. SODEV üyesi olmadığı halde gece 1’de salona gelen Canan Kaftancıoğlu sloganlarla Ertan Aksoy lehine gösterilerde bulunmuştu. Kişisel hesabından yaptığı “Başardınız. Sosyal demokrasi kazandı” açıklaması SODEV üyeleri tarafından sert biçimde eleştirilmişti.

PARMAKSIZOĞLU: GÖRÜYORUM Kİ, DOĞRU İŞLER YAPMIŞIM.

Zeynep Gönenç Parmaksızoğlu, Canan Kaftancıoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından kişisel facebook hesabından GİTMİYORUM, BURADAYIM başlığıyla bir yazı yayınlayarak tepkisini dile getirdi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu başta olmak üzere, CHP Şişli İlçe yönetimi ile Şişli belediye başkan adayı Muammer Keskin‘i de hedef alan yazının yayınlanmasından sonra pek çok CHP’li yönetici Zeynep Gönenç Parmaksızoğlu’na destek çıkarak yazıyı kendi sosyal medya hesaplarında paylaştılar.

İşte o yazı:


GİTMİYORUM, BURADAYIM…

2014 yılı Aralık ayından itibaren Sayın Murat Karayalçın başkanlığında Seçim İşlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yerine getirdim.

Ardından 2015 yılı Aralık ayında gerçekleşen İstanbul İl Kongresi sonuçları doğrultusunda Sayın Cemal Canpolat Başkanlığında Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görevimi yerine getirdim.

2018 yılı Ocak ayında gerçekleşen İstanbul İl Kongresinde ise Sayın Cemal Canpolat’ın listesinden aldığım oy doğrultusunda il yönetim kurulu üyesi olarak seçildim.

Bunun üzerine İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarafından 2.Bölge Seçim Güvenliğinden sorumlu olarak görev verilmesi nedeniyle 24 Haziran seçimleri dahilinde layıkıyla görevimi yerine getirdim.

Türkiye’nin yerel seçim sürecine girmesinin ardından doğdum günden bu güne kadar yaşadığım, ilk-orta-lise eğitimimi gördüğüm İstanbul İli Şişli İlçesinden Belediye Meclis üyesi aday adayı olacağımdan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi’nin 27.09.2018 gün ve 2018/1 sayılı genelgesi gereği 12.10.2018 günü İl Başkan Yardımcılığı görevimden istifa ettim.

Tüm bunların ardından ise 19.02.2019 günü Şişli İlçe Seçim Kuruluna teslim edilen Belediye Meclis Üyeliği aday listesinin yedek adaylarının en son sırasında yerimi aldım.

Başka bir deyişle, bu kadar kötü yönetilen bir süreçte yedek listenin son sırasında yer aldığıma göre doğru işler yapmışım aslında.

Şunu söylemeliyim ki; o listeden istifa ETMİYORUM.

BAŞKA BİR YERE GİTMİYORUM. BURADAYIM.

Benim siyasi duruşumu İl Başkanı dahil olmak üzere kimsenin sorgulayamayacağını da ayrıca belirtmek isterim.

Saygılarımla. 21.02.2019

Avukat Zeynep Gönenç PARMAKSIZOĞLU


0 comments on “GİTMİYORUM, BURADAYIM…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: