POLİTİKA

İKTİDAR İÇİN SOLA DÖN

CHP Sol Kanat, İstanbul’da,CHP İl Merkezi’nde bir basın açıklaması yaptı. CHP İl Başkanlığının uyguladığı prosedür nedeniyle, CHP Parti Meclisi üyesi Ercan Karakaş adına izin alınan salonda, açış konuşmasını da yine Ercan Karakaş yaptı. Karakaş yaptığı kısa konuşmada; “CHP içerisinde, partinin sol kimliğinin güçlenmesini, emek dünyası ile ilişkinin güçlenmesini savunan, bu konuda daha hassas olan partililer hep olagelmiştir. Partinin daha güçlü olabilmesi için, iktidara daha iyi hazırlanabilmesi için, içerikli tartışmalar, yapıcı uyarılar, partiyi ilerletecek olan unsurlardır. Bu anlayışla, Sol Kanat bünyesinde toplanan arkadaşlar da, kurultaya giderken partide görmek istedikleri katılımcılığı gerçekleştirerek, aylarca çalışarak, bu kurultaya ilişkin bir değerlendirme belgesi ortaya çıkardılar” dedi.
Daha sonra Sol Kanat adınaeski SHP İstanbul Milletvekili Kenan Sönmez, “Yeni bir başlangıç yapalım, CHP’nin iktidara yürüyüşünü başlatalım!” başlığı altında hazırlanan basın açıklamasını sundu. İstanbul’un ilçelerinden gelen temsilcilerin ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda sunulan ve “Çözümün yolu bellidir; CHP sololmadan, sol da iktidar olmadan Türkiye’nin sorunları çözülemez!” iddiasında bulunulan açıklamanın tamamı şöyledir:

Yeni bir başlangıç yapalım
CHP’nin iktidara yürüyüşünü başlatalım!
Sevgili CHP’liler,
Değerli Yol Arkadaşlarımız,
12 yıllık AKP’nin iktidar dönemi dahil olmak üzere 1950’lerden bu yana defalarca yaşayarak öğrendiğimiz gibi sağın ve siyasal İslam’ın temsilcilerinden bu ülkeye hayır gelmediği gibi ülkemizin sorunlarına yeni sorunlar kattılar!
Çözümün yolu bellidir;
CHP sol olmadan, sol da iktidar olmadan Türkiye’nin sorunları çözülemez!
Biz bu bilinçle ve heyecanla bugün yeniden yola çıkıyoruz. İstanbul’dan başlayan bu heyecan dalgasına Anadolu’daki bütün örgütlerimizin de ortak olmasını diliyoruz!
Ülkemizin demokratikleşmesi için, hukukta, eğitimde, sağlıkta, çalışma hayatında, sosyal devlet olmada, ekonomide, Kürt sorunun çözümünde, laikliğin uygulanmasında ve eşit yurttaşlıkta, komşularımızla barışın yeniden tesis edilmesinde, bölgenin savaştan ve şiddetten arındırılmasında sol bir iktidara ihtiyaç vardır!
YÜZÜMÜZÜ SOLA ÇEVİRELİM
Bu ihtiyacı hayata geçirmek ve CHP’yi iktidara taşımak için CHP’lilere düşen görev partimizin yüzünü sola çevirmek olmalıdır!
Yüzümüzü sola çevirmeden, emek hareketiyle, demokrasi ve özgürlük isteyen toplumsal gruplarla buluşmadan, Gezi ruhunu bilincimize taşımadan, Türkiye’yi dönüştürecek devrimci bir CHP çizgisi yakalayamayız!
12 yılda 9 seçim, 2010’dan bu yana ise 5 seçim kaybetmemizin, yalnızca büyük şehirlere ve kıyılara hapsolmamızın nedenlerini ortaya koymadan çözüm bulamayız! 64 yıldır iktidar olamamamızın nedenini ve bunun asıl sorumluluğunu üyesiyle yöneticiyle, bir bütün olarak partinin politik hattında aramazsak, sorgulamazsak çözüm bulamayız!
ÖN SEÇİM, ÇARŞAF LİSTE,PARTİ İÇİ DEMOKRASİ
Partimizin söylemlerini ve eylemlerini tartışmadan, ideolojik ve örgütsel tahribatı gidermeden isimleri değiştirerek sonuç alamayız!
CHP’de SOL KANAT olarak, bundan dolayı diyoruz ki;
1) CHP, sosyal demokrat bir parti olduğunu yeniden hatırlamalı,  yüzünü sola dönerek, kendi doğal toplumsal tabanıyla buluşmalıdır!
2) Sola dönük, iktidar alternatifi bir yürüyüşü yapabilmek için kararlarımızı ve partinin temelpolitik yönelimlerini, “en tepede” dar kadrolarla değil, örgütümüz başta olmak üzere, halkımızın en geniş kesimlerini katarak belirlemeliyiz! İşte o zaman muhafazakarlaşmaya teslim olmak yerine, eşitlik, özgürlük, adalet ve barış ekseninde geniş kitlelerle kucaklaşırız!
3) Ülkemizde korkuyu yenmenin bir yolunun da örgütümüzde korkuyu yenmekten geçtiğini bilerek, partiiçi demokrasiyi, niteliği ve liyakatı her alanda partinin siyasal kültürüne hakim kılmak zorundayız! Bunun için yapılması gerekenler açıktır;
a)Milletvekilliği, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği gibi alanlarda adayların belirlenmesi bütün üyelerin katıldığı ön seçimle yapılmalıdır!
b) Olağanüstü Kongremiz başta olmak üzere, partimizin bütün seçimlerinde “Çarşaf Liste” modeli uygulanmalıdır.
c) Adayların belirlenmesinde Genel Merkeze tanınan kontenjan, bütün şehirlere dengeli dağılacak biçimde yüzde 5’i geçmemelidir.
4) Olağan kongre süreçleri, il, ilçe, kadın ve gençlik kongreleri de dahil olmak üzere en kısa sürede başlatılmalı ve  2015 seçimlerine giderken CHP örgütü yenilenmelidir.
Bütün dünyada sol aslına dönerken, sol değerlere sahip çıkarak yeni bir yükselme dönemi yaşarken, CHP’de sol değerlere karşı öne çıkan direnci yenmenin yolu da, bu yaklaşımları içselleştirmeden geçer!
YENİ BİR BAŞLANGIÇ
Bizler, iktidarı isteyen, halka güven veren tarzda siyaset yapan, insan ilişkilerinde güven ve dayanışmayı esas alan bir parti istiyoruz!
Her seçim sonrası kendimiz sorgulamak, yanlışları değiştirmek, başarısızlığın bedelini ödemekten kaçınmamalıyız. Kazandığımızda coşkuyu beraberce yaşadığımız gibi, bazen de “yenilgiye yenilgi” diyebilme cesaretini göstererek yeni bir başlangıç yapabilmeliyiz!
Değerli CHP’liler,
Sevgili Yol Arkadaşlarımız,
CHP gibi kitlesel sol bir partide kimseyi tasfiye etmeden, ötekileştirmeden, programımıza ve yazılı söylemlerimize uygun olarak, parti delegelerinin iradesine ipotek koymadan Parti Genel Başkanı’nı ve Parti Meclisi’ni seçelim!
Partimizin, Türkiye’de özgürlükçü ve çoğulcu bir demokrasi kurulmasından yargı bağımsızlığına; laiklikten sivil yönetimin üstünlüğüne; yerel yönetimlerin güçlendirilmesinden özgürlüklere; üniversitelerin özerk olmasından sosyal devlet ile toplumun tüm kesimlerinin buluşturulmasına; herkesin özgürlüklerden eşit şekilde yararlanmasının şartlarının sağlanmasına, Ortadoğu’da yaşanan kaostan Kürt meselesinin demokratik çözümüne kadar aklagelebilecek bütün temel konularda söyleyecek sözlerimizi kurultay iradesine dönüştürelim ve bu kararlıkla halkımız karşısına çıkalım!
Yolumuz açık, CHP deiktidar olsun!
Unutmayalım;
“MODERN BİR TÜRKİYE’YE SOL, SOLA DA İKTİDAR GEREK!”
22 Ağustos 2014, İstanbul
CHP SOL KANAT
“Özgür Birey, Örgütlü Toplum, Demokratik Devlet”
 
İletişim : 0532 281 8355
 

0 comments on “İKTİDAR İÇİN SOLA DÖN

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: