DÜNYADAN

İNGİLTERE İŞÇİ PARTİSİNİN YENİ LİDERİ KEIR STARMER OLDU

İngiltere’de 12 Aralık’ta yapılan genel seçimde tarihi bir yenilgi alan İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn, tüm sorumluluğu kabul ederek ve liderlikten çekileceğini açıklamıştı.

İşçi Partisi üyeleri yeni liderleri için Şubat ayından beri posta ve e-posta yoluyla oy kullanıyordu. Oy verme işlemi Perşembe günü son buldu. Oy verenler arasında son seçimlerin ardından partiye katılan yeni 114.000 üye de bulunuyor.

İşçi Partisi bugün, parti üyelerince oylamayla belirlenen yeni parti genel başkanını ve genel başkan yardımcısını açıkladı.

Sir” ünvanı bulunan Keir Starmer, oyların yüzde 56,2’sini alarak parti liderliğine seçildi. Parti genel başkan yardımcısı da Angela Rayner oldu.

Keir Starmer, Twitter üzerinden yayınladığı teşekkür konuşmasında, “İşçi Partisi’nin Lideri olarak seçilmek hayatımın onur ve ayrıcalığı. Bu büyük partiyi güvenle ve umutla yeni bir döneme taşıyacağım, böylece zamanı geldiğinde (hükümette) ülkemize yeniden hizmet edebiliriz.” dedi

Bu görevin koronavirüs salgını nedeniyle başka dönemlerle kıyaslanamayacak bir zamanda geldiğine dikkati çekti.

İşçi Partisi’nin de, iktidardaki Muhafazakar Parti gibi önünde duran başlıca gündem maddesi, koronavirüs salgınıyla mücadele olduğunu belirten Keir gelecek haftaların “oldukça zor geçeceğini” ve pek çok kişinin “korkunç anlar yaşamak zorunda kalacağını” söyledi.

Salgından sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söyleyen Starmer, “Virüs toplumumuzun kırılganlığını ortaya koydu, gözümüzü açtı” dedi.

Keir Starmer
Hangi politikaları destekliyor?

İnsan hakları alanında çalışan bir avukat olan Keir Starmer, en zengin yüzde 5’lik kesimin vergilerinin artırılması, başta büyük şirketler olmak üzere vergi kaçırmanın önüne geçilmesi, sağlık sisteminin iyileştirilmesinin gayri safi yurt içi hasılanın artırılması kadar önemli bir hedef haline getirilmesi, önleyici bilim çalışmalarına yatırım yapılması, iklim kriziyle mücadelede parti politikalarının devam ettirilmesi ve küresel eylem çağrısı yapılması, insan haklarının dış politikanın merkezine oturtulması, İngiltere’nin silah satışlarının gözden geçirilmesi gibi politikaları destekliyor.

Starmer, “şefkat ve haysiyet“e dayanan yeni bir göçmenlik sistemini de destekliyor.

Daha önce Gölge Brexit Bakanı olarak görev yapan Starmer, İngiltere’nin AB’de kalması için oy kullanmıştı ve iktidar partisinin süreci şeffaf bir şekilde yönetmesine yönelik çaba göstermişti.

Starmer 2015 yılında milletvekili seçilmişti.

Oxford Üniversitesi’nde eğitim gören Starmer, Karayipler’de ve Afrika’da idam cezasının kaldırılmasına yönelik davalarda da yer almıştı.

PartiNİN YENİ genel başkan yardımcısı da Angela Rayner OLDU

Parti genel başkan yardımcısı olarak seçilen Angela Rayner ise 1980 doğumlu. 16 yaşında hamile kalarak eğitimini yarım bırakan Rayner daha sonra yarı zamanlı olarak devam ettiği eğitiminde bakıcılık ve işaret dili eğitimi aldı.

Angela Rayner partinin “ılımlı sol kanadında” olduğunu söylüyor

Sosyal hizmet alanında bir işe girerek çalışma hayatına katılan Rayner meslektaşlarının talepleri üzerine önce İngiltere’nin en büyük sendikası olan Unison’un üyesi, ardından sendika temsilcisi oldu.

Liderlik yarışında Jeremy Corbin’in karşısında Manchester Belediye Başkanı Andy Burnham’ı destekledi.

2015 seçimlerinde milletvekili seçildi. Jeremy Corbyn’in gölge kabinesinde Eğitim Bakanı olarak görev aldı. 2017 seçimlerinde Corbyn’e saygısını kaybettiğini ifade ederek kendisini partisinin “ılımlı sol” kanadında olduğunu belirtti.

Gazi Üniversitesi Ekonometri mezunu. SHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı (1991-1995) ve CHP TBMM Milletvekili Danışmanlığı yaptı. SODEV'de Ankara Temsilciliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi. CHP Ankara İl Başkan Yardımcılığı (2011), CHP Çankaya İlçe Eğitim Sekreterliği (2011-2013) yaptı. Çankaya Belediye Meclis Üyesi (CHP 2014-2019) ve CHP Genel Merkez Kültür ve Sanat Platformu Üyesi. Bireşim (1995), Birlikte (2005) ve Politus (2010) dergilerini yayınladı.

0 comments on “İNGİLTERE İŞÇİ PARTİSİNİN YENİ LİDERİ KEIR STARMER OLDU

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: