DÜNYADAN EKONOMİ

İspanya’da Temel Gelir Hayata Geçiyor

Birçok ülke koronavirüsün yarattığı olumsuz ekonomik tabloyla nasıl başa çıkabileceğinin hesaplarını yapıyor. ABD’den sonra en fazla koronavirüs vakasına sahip olan İspanya’da Ekonomi Bakanı Nadia Calvino, bir açıklama yaparak koronavirüsün ekonomik etkilerini azaltmak için ülkenin “evrensel temel gelir uygulamasına” geçeceğini açıkladı.

İspanya Ekonomi Bakanı Nadia Calvino, pazar günü İspanyol kanalı La Sexta’ya verdiği röportajda, İspanya’nın virüsün yarattığı olumsuz etkileri azaltmak için evrensel temel gelir sistemine geçeceğini, bu yöndeki çalışmaların başladığını açıkladı. Bu politikanın ilk aşamada virüsün olumsuz etkilerini azaltmak için uygulanacağını fakat salgın sona erdikten sonra da kalıcı olacağını belirtti.

Calvino, uygulama taslağının en kısa sürede tamamlanacağını ve hükümetin şu an bunun üzerinde çalıştığını söyledi. Sistemin tam olarak ne zaman uygulamaya konulacağı ve detayları belli olmayan evrensel temel gelir sisteminin, İspanya’daki sosyal güvenlik politikalarını güçlendirerek salgının yarattığı krizden zarar gören ailelere destek sağlamayı hedeflediği belirtiliyor.

Mortgage ödemelerinin durdurulduğu ve martta 900 bin kişinin işini kaybetmesiyle rekor işsizlik rakamının açıklandığı İspanya’da Başbakanı Pedro Sanchez, geçen ay krizle başa çıkabilmek için 200 milyar euroluk bir yardım paketini piyasaya sürmüştü.

İspanya’da Başbakanı Pedro Sanchez, Ekonomi Bakanı Nadia Calvino ile

Bir devletin tüm vatandaşlarına düzenli diğer gelirlerinden ya da servetlerinden bağımsız olarak toplumun bir bireyi olmaları nedeniyle düzenli bir gelir sağlaması olarak bilinen evrensel temel gelir sistemi, kendi içinde de farklı uygulama tipleri barındırabiliyor. Evrensel temel gelir sistemi son olarak, ABD’de kasımda yapılacak başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’den aday olan ancak daha sonra yarıştan çekilen Andrew Young tarafından gündeme getirilmişti.

CHP’den milletvekili adayı da olan Dr. Ali Mutlu Köylüoğlu’nun gerek parti içinde gerekse kurduğu dernek aracılığıyla bu konuyu gündeme taşıdığı biliniyor. Köylüoğlu vatandaşlık temel geliri olarak ifade ettiği desteği bir insan hakkı olarak yorumluyor.

CHP tarafından paylaşılan CHP Temel Gelir Bilgi Notu‘nda;

  • Temel gelir, 21. yüzyılda bir takım ülkelerde yürürlüğe konulması düşünülen bir tip sosyal güvenlik düzenlemesine işaret etmektedir. Prensip olarak, bir ülkede bulunan tüm vatandaşlara düzenli bir gelirin koşulsuz bir şekilde tahsis edilmesini öngörülüyor.
  • Evrensel temel gelir konusunda fikir ayrılıkları da var: destekleyenler bunun bir güvence olarak görülebileceğini, karşı çıkanlar ise insanları tembelliğe itebileceğini iddia ediyor.

 

0 comments on “İspanya’da Temel Gelir Hayata Geçiyor

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: