POLİTİKA

ÖNCE KENDİN SOL OL

CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz, Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak bir grup vekille birlikte yaptığı açıklamalarına karşın yazılı bir açıklama yaparak, “Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili sol duyarlılık çağrısı yapan bu arkadaşlarımızın öncelikle kendilerini sol siyasal çizgiye taşımalarını bekleriz. Halka ve değerlerine yabancı, elitist siyaset biçimi ile sol olunamaz. Büyük kongremizin iradesi doğrultusunda Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU partimizin Genel Başkanı’dır. Ankara İl Örgütümüz de, Genel Başkanımızın arkasındadır.” dedi.

Yılmaz yazılı açıklamasında, “Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının Partinin yetkili organlarında değerlendirmesi yapılmadan, seçim sonuçlarının resmi ilanını dahi beklemeden, hazırlanarak kamuoyu önünde Partimizi ve Genel Başkanımızı haksız tartışma ve değerlendirmelerin hedefi haline getiren sayın milletvekillerinin açıklamalarını biz de şaşkınlıkla izledik.” diyerek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

Aleyhte açıklamaları ve çalışmaları ile Cumhurbaşkanlığını paketleyip sunanların, bu defada AKP’ yi, girdiği iç tartışma sürecinden çıkmasına yardımcı olacak bu çabaları düşündürücü ve ibret vericidir. Cumhuriyet Halk Partisi; Ülkemizde eksiksiz demokrasiyi ve katılımı hedefleyen bir siyasal partidir. Bizler için, parti içi demokrasi ve katılım kanallarının işletilmesi de çok önemli ve değerlidir. Ancak, en az onun kadar parti içi disiplin ve partililik sorumluluğuna da sahip çıkmamız gerekmektedir.

Her partilimizin, elbette ki milletvekillerimizin Cumhurbaşkanlığı için önerileri ve değerlendirmeleri olabilir ve olmalıdır. Ancak bu konuda parti kurullarında bir karar alındıktan sonra, bu defa parti disiplini ile her bir partilimiz, öncelikle de milletvekillerimiz alınan bu karara sahip çıkmak zorundadır.

Partimizin desteğini açıkladığı aday aleyhine kamuoyunun önünde değerlendirmeler içinde olmak ve alternatif aday çalışmaları yapmak partililik bilinci ve partililik sorumluluğu kavramlarını içselleştirememek, parti disiplinini de ihlal etmek demektir. İlimizin diğer milletvekilleri gibi, Sayın Emine Ülker TARHAN’a da örgüt olarak defalarca seçim çalışmalarına katılması ve seçim günü görev yapması için çağrıda bulunduk. Ancak bu çağrılarımızın hiç birine olumlu bir yanıt ve katkı alamadık.

Biz kendisinin seçim öncesinde AKP’ nin ve Erdoğan’ ın ülkemize ve halkımıza verdiği zararları halka anlatmasını beklerken, ne yazık ki kendisi seçim öncesinde partimizin desteklediği aday aleyhine, seçim sonrasında da parti yönetimi aleyhine konuşmayı tercih etmiştir. Bu tercihinin Ankara İl Örgütü’nü temsil etmediğini kamuoyu ile paylaşmak örgüt olarak sorumluluğumuzun gereğidir.

Sayın Genel Başkanımıza hatırlatma ve istifa davetinde bulunan milletvekili arkadaşlarımıza Ankara İl Örgütü olarak bizim de bir hatırlatmamız ve davetimiz olacaktır. Kendilerine milletvekili olduklarını, siyasette halk ve örgüt gibi kavram ve gerçekliklerin bulunduğunu, hiç değilse kalan görev süreleri içinde, bu gerçekliklerle temas etmeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz! Cumhuriyet Halk Partisi ile ilgili sol duyarlılık çağrısı yapan bu arkadaşlarımızın öncelikle kendilerini sol siyasal çizgiye taşımalarını bekleriz. Halka ve değerlerine yabancı, elitist siyaset biçimi ile sol olunamaz. Halkımızın tamamını kucaklayan dil ve üsluptan ısrarla kaçınarak, tek tipçi yaklaşımlarla sol olunamaz. Siyasette atanma yöntemi ile siyasal süreçlere dâhil olduktan sonra, katılıma yönelik eleştiride bulunanların sol olması bir yana, tutarlığından bahsedilemez. Tüm bu nedenlerdir ki; yapılan bu açıklamaların toplumsal ve siyasal bir karşılığı olmadığı görülmüş, açıklamalar bir gazel yaprağını dahi oynatamamıştır. Parti içi iktidarı hedefleyen, hastalıklı, eski siyaset anlayışına artık hiçbirimizin ihtiyacı yoktur. Büyük kongremizin iradesi doğrultusunda Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU partimizin Genel Başkanı’dır. Ankara İl Örgütümüz de, Genel Başkanımızın arkasındadır. Partimiz Genel Başkanı’ndan, üyesine tüm örgütleri ile genel iktidarı hedeflemekte ve konuşmaktan çok çalışmanın anlamlı olduğunu bilmektedir. Sayın milletvekillerimizi de bu çabanın içinde görmek bizleri mutlu ve güçlü kılacak, iktidar hedefimize daha da yaklaştıracaktır. Solun evrensel ilkeleri, çoğulculuk, katılımcılık, eşitlik, adalet, dayanışma, kadın hakları, emeğin önceliği, çevre duyarlılığı ve barış bu yürüyüşümüzün meşaleleri olacaktır. 

Kamuoyuna saygı ile arz ederiz.

0 comments on “ÖNCE KENDİN SOL OL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: