POLİTİKA

ÖRGÜTLÜ YAPI İÇİNDELER

Al Jazeera’nin elde ettiği ve yasadışı dinleme operasyonun temelini oluşturan müfettiş raporunda dinlenen isimlerin hangi gerekçelerle dinlendiği de yer alıyor. Bu gerekçelerde dinlenen bazı kişilerin olağan hayatında yaptığı işler, yasadışı olarak nitelendirildi ve dinleme kararları alındı.

Bir mülkiye müfettişi ve polis müfettişinin hazırladığı raporda yüzlerce kişinin dinleme kararları ve bu kararlar için sunulan gerekçeler de belgeleriyle bulunuyor.

Bu belgelerden dikkat çekenlerden bir tanesi Barış Antik’e ait. CHP İstanbul Gençlik Kolları Başkanı olan Barış Antik, Şubat 2011 – Haziran 2011 tarihleri arasında dinlendi. Dinleme kararı Murat Antik sahte adına alındı.

CHP’de aktif siyasetin içinde olan Antik, dinleme talebi yazısında, “Örgütlü olarak hareket eden bir yapı içerisinde faaliyet gösteren şahıs” olarak gösterildi. Yazısının gerekçesinde Antik’in içinde bulunduğu yapının “toplumun huzurunu bozma, devletin bölünmesine zemin hazırlama ve  ülkenin iç ve dış güvenliği açısından tehlike oluşturacak faaliyetlerde” bulunduğu da belirtildi.

Raporda yer alan bir diğer dinleme talebi belgesi de CHP Gençlik Kolları Başkanı olarak görev yapan Barbaros Dinçer’e ait.

Dinçer, Şubat 2011 ile Ağustos 2012 tarihleri arasında kendi ismiyle dinlendi. Dinçer de, “Örgütlü olarak hareket eden bir yapı içerisinde faaliyet gösteren şahıs” olarak nitelendirildi. Dinçer’in içinde bulunduğu yapının da aynen Antik’te olduğu gibi ‘toplumun huzurunu bozma, devletin bölünmesine zemin hazırlama ve  ülkenin iç ve dış güvenliği açısından tehlike oluşturacak faaliyetlerde’ bulunduğu ifade edildi.

Rapordaki belgelerde her iki dinleme kararının talep yazısında Eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan’ın imzası bulunuyor.

0 comments on “ÖRGÜTLÜ YAPI İÇİNDELER

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: