KÜLTÜR SANAT

PARTİCİLER: TÜRKİYE’DE PARTİLER VE SOSYAL AĞLARIN İNŞASI

“Partici”, kimdir Türkiye’de? Bu ‘işe’ nasıl girer? Hangi toplumsal tabandan gelir, nasıl sosyalleşir? Ailenin, cinsiyetin, etnik ve dinsel bağların, hemşerilik ilişkilerinin, eğitim düzeyinin, meslekî konumun, kuşağın ve yaşın politik kariyere etkisi nedir? Siyasal partiler, merkezde ve taşrada, nasıl işlerler? Partiler neyle ‘döner’, partilerin ve politikacıların finansman ilişkileri nasıl kurulur? Parti üyeliğinin nasıl bir ‘gerçekliği’ vardır? Parti kongrelerinin mekanizması nedir? Politikacıların bu ve benzeri ölçütlerle belirlenen toplumsal profili, siyasal partilere göre ne derece, nasıl farklılaşır?

Ayşen Uysal ve Oğuz Topak’ın nicel verilere, derinlemesine mülakatlara, doğrudan gözlemlere dayanan canlı incelemesi, Türkiye’de siyasal partilerin sosyal ağlarının nasıl örüldüğünü gösteriyor. Kısacası, particiliğin sosyal gerçekliğini anlatıyor.

Sosyal bilimciler kadar ‘politikaya meraklı’ okura da hitap eden bir siyasal antropoloji çalışması.

Ayşen Uysal, Oğuz Topak

İletişim yayınları / Ekim 2013

hakkında

Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Anabilimdalı öğretim üyesi Siyaset Bilimi Doktoru, Paris I Panthéon Sorbonne Üniversitesi

0 comments on “PARTİCİLER: TÜRKİYE’DE PARTİLER VE SOSYAL AĞLARIN İNŞASI

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: