POLİTİKA

PM’YE GİREN VEKİLLİK BEKLEMESİN

Gazeteci BarışYarkadaş’ın gercekgundem.com sitesindeki köşesinde CHP kurultayı öncesi yeni PMlistesinin nasıl bir anlayışla oluşacağına ilişkin yazdıkları gündeme bombagibi düştü.

Yarkadaşa’a göreKılıçdaroğlu’nun yakın çevresi yeni dönem için radikal değişikliklerin gündemdeolduğunu söylüyorlar. CHP genel başkanınnın yeni dönemde parti üst organlarınınnasıl belirleneceğinden, nasıl çalışacağına kadar bir dizi tedbir peşinde.Bunlardan en çarpıcı olanı ise yeni PM listesinin milletvekili olmak için engaranti yol olmaktan çıkarılması. Bu nedenle genel seçimlerde milletvekilliğineaday olacak isimlerin yeni PM listesinde görev verilmeyecek.

İşte Barış Yarkadaş’ın gündeme oturan yazısındaki o bölüm:

Kılıçdaroğlu’nun yakın çevresinden edindiğim izlenime göre, CHP lideri, yeni PM listesinioluştururken, bu kez farklı bir anlayışı hakim kılmaya çalışacak. Bu yeni anlayışa göre, ”PM’ye girmek, vekil olmanın garantili yolu olmaktan çıkarılacak.”
Biliyorsunuz, geride bıraktığımız günlerde, CHP’nin İl Başkanları basına kapalı bir toplantıyaptılar. O toplantıda konuşan CHP Ankara İl Başkanı Necati Yılmaz, şunu söylüyor: “PM’ye girenler, milletvekilliği seçiminde merkez yoklaması ile aday olamasın. Bu arkadaşlarımız, milletvekili olmak istiyorsa, bölgelerinde eğilim yoklaması ya da ön seçime girsinler.

Bu öneri, il başkanlarınca da destek görüyor. Kılıçdaroğlu’na yakınlığıyla bilinen ve bundan önceki kurultaylarda aktif görev alan Gürsel Erol’un da bu öneriyi destekler mahiyette kulis yaptığı biliniyor. Ve bu önerinin Kılıçdaroğlu’na iletilmesi kararlaştırılıyor. CHP lideri de sanırım il başkanlarıyla aynı düşünceyi taşıyor. PM’ye girmek isteyen kişilerin neredeyse tamamının milletvekili olmak istediğini gören Kılıçdaroğlu, ”dışarıdan” getirilecek kişilerin, sırf PM üyesi olduğu için ilk seçimde ”milletvekili” yapılmasının tabandakirahatsızlığı daha da artıracağını hissediyor. Bu yüzden, “parti emekçileri ile PM üyeleri arasındaki adaleti sağlamak” amacıyla yeni bir yöntem denemeye hazırlanıyor.

BU KISIM ŞÖHRETLİLER İÇİN…

CHP lideri, PM’ye girmek isteyen ve bunun için kulis yapan ”şöhretli” isimlere, “CHP’ye yeni üye olan ve ilk defa PM’ye girecek olan kişileri vekil yapmama eğiliminde olduğu’‘nu hissettiriyor. Kılıçdaroğlu, PM’yi “vekilliğin garanti altına alındığı” bir organ olmaktan çıkarmaya çalışıyor.

Kuşkusuz; kimsenin ”seçme ve seçilme hakkı”nın engellenmesinden yana değiliz. Eğer o kişiyi PM’ye alıyorsanız, vekil de yaparsınız… Burada önemli olan nokta, PM’nin gerçek anlamda bir ”karar organı” haline getirilmesidir. Baykal döneminde de Kılıçdaroğlu döneminde de bu yapılmadı. CHP PM, genel başkanların politikalarını onaylayan bir yapıya dönüştürüldü. PM üyelerinin bir çoğu,”vekillik beklentisi” içinde olduğundan dolayı, en yanlış politikalara bile itiraz edilmedi. PM’nin bu anlayıştan da kurtarılması gerekiyor.

Bakalım, Kılıçdaroğlu “PM’ye ilk defa girenleri vekil yapmama eğilimindeyim” sözünü kamuoyuna deklare edince, ”şöhretli”ler ne yapacak, hangi tavrı alacak?

Aslında mesele,”şöhretli”lerin değil, tabanın hangi tavrı alacağında…

Yazının tamamı için.
http://www.gercekgundem.com/yazarlar/baris-yarkada…

0 comments on “PM’YE GİREN VEKİLLİK BEKLEMESİN

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: