04-ALTERNATİF MEDYALAR DÜNYADAN

ŞİLİ’DE ÖĞRENCİLER DURMUYOR

Şili’de eğitim sistemini protesto eden öğrenciler yeniden başkent Santiago sokaklarına döküldü. Gösteri düzenleyen öğrencilerle güvenlik güçleri arasında arbede yaşandı. Polis öğrencileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullandı. Öğrenciler ise ellerine geçen taşlarla polise saldırdı. Yetkililer protestoda 75 kişinin tutuklandığını ve 49 polisin yaralandığını ifade ediyorlar.

Şilili öğrenciler özel üniversitelerin devletleştirilerek eğitimin ücretsiz hale getirilmesini, yoksul öğrencilere kredi yerine burs sağlanması ve eğitim alanında kar amaçlayan kurumlara izin verilmemesini talep ediyorlar. Hükümetin izinsiz gösteri düzenleyenlere ağır yaptırımlar getiren yeni yasa tasarısı da protesto ediliyor.

Eğitim sistemini kökten değiştirmeye karşı olan Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera bunun yerine öğrenci burslarına 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırmayı teklif etmişti.

Dünyanın en büyük bakır üreticisi Şilide öğrenciler, zengin kaynaklardan elde edilen gelirin eğitim başta olmak üzere halkın temel haklarını sağlamak için kullanılmadığını savunuyor.

Latin Amerikanın en güçlü ekonomilerinden biri olan ülkede halkın çoğunluğu refahı hissetmemekten şikayetçi.

(AFP Foto / Claudio Santana)

0 comments on “ŞİLİ’DE ÖĞRENCİLER DURMUYOR

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: