POLİTİKA

SODEV DAYANIŞMA ÖDÜLÜ 3. HAVALİMANI İŞÇİLERİNE VERİLDİ

SODEV – Sosyal Demokrasi Vakfı’nın 2001 yılından bu yana insan hakları, demokrasi ve barış için mücadele eden kişi ve kurumlara verdiği dayanışma ödülü 2018 yılı için 3. havalimanı işçilerine verildi. Ödül komitesi SODEV başkanlığı yapmış isimlerin yanısıra her yıl tespit edilen bağımsız jüri üyelerinden oluşuyor.

SODEV Ödül Jürisi: Arzu ÇERKEZOĞLU, Türkan ELÇİ, Erol KIZILELMA, Korkut BORATAV, Babür ATİLA, Ercan KARAKAŞ, Mücella YAPICI, Kadri GÜRSEL, Füsun DEMİREL

2018 yılı ödülünün gerekçesi Jüri adına DİSK başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından şöyle açıklandı.

İstanbul’un yeni havalimanı inşası, tam anlamıyla yeni bir rejimin inşasının sembolü niteliğinde. Havalimanının yapıldığı yerin seçiminden ihalesine, inşaatın yapılışından açılış sürecine ve bir türlü açılamamasına kadar her aşamasında Türkiye’ye dayatılan yeni rejimin imzasını görebiliyoruz.

Her rejim anıtlarıyla kendini ifade eder: İstanbul’un yeni havalimanı da, doğamızı ve kentlerimizi yok ederek ilerleyen beton ekonomisinin, o beton ekonomisinin isimleri ezberlenen üç beş ayrıcalıklı şirketinin, emekçi direnişini gaz bombaları ve tutuklamalarla bastırmaya çalışan sermaye rejiminin anıtı olarak karşımızda duruyor. Ağaçlara, göçmen kuşlara, işçilere, emeğe, akla, bilime ve yaşama karşı kamu kaynaklarını yağmalayarak ve yağmalatarak dikilen bir anıtı…

Evet, yeni rejimin bu anıtının harcında resmi rakamlarla 52 işçinin kanı ve canı var. Bu rakamın onlarca katı, haber olma şansı bile bulamayan on binlerce yaralanma vakası ve yüzlerce sakat kalmış işçi bedeni var. Bu anıtın temelinde, işçiyi herhangi bir üretim aracından farksız bir biçimde, sadece bir maliyet unsuru olarak gören vahşi bir istihdam modeli var; her yıl 2 bin işçinin çalışırken ölümünden sorumlu bir yönetim anlayışı var.

Tahtakurusu ile uyumaya, çalışırken ölmeye” itiraz etmek, “ücretlerin zamanında ve bankadan ödenmesini” istemek gibi, işçilerin her biri aslında birer suç duyurusu niteliğindeki taleplerini, gaz bombalarıyla ve koğuş kapılarını kırarak bastırmaya kalkışma tercihi, sadece havalimanı işçilerine değil, işçi sınıfına ve tüm topluma verilmiş açık bir mesajdır.

Yeni havalimanındaki en meşru taleplere, gözaltı ve tutuklamalar ile yanıt verilerek, sermaye birikiminin kutsallaştırılmış çıkarları dışında tüm hakların teferruat olduğu, hiç kimsenin hakkının ve hukukunun güvence altında olmadığı ilan edildi.

Taşeron şirketlerin işçi servisleriyle karakollara taşınan yüzlerce insan ve tutuklanan onlarca işçi şahsında, yeni rejim büyük oranda işçileşmiş bir topluma sopasını salladı.

Yüzde 1’in nemalandığı bir düzenin krizinin faturasının yüzde 99’a ödetileceği, bunun için her türlü hakkın ve hukukun ayaklar altına alınabileceği gözler önüne serildi.

Kendine biat etmeyen, kendini desteklemeyen ve hatta yeterince desteklemeyen herkesi susturma ve sindirme üzerine kurulu bir baskı rejimi, bu toprakların tüm demokrasi birikimini yıka yıka yukarıdan aşağıya kurulurken, bu rejimin sınıf karakterini üçüncü havalimanı işçilerinin direniş sürecinde bir kere daha gördük.

Ancak gördüğümüz sadece rejimin sınıfsal olarak durduğu yer değil, aynı zamanda zayıf noktasıydı.

En insani talepleri bile karşılayamayan, en demokratik tepkileri bile tehdit olarak algılayan bir rejimin temellerinin zayıflığını ve her türlü olumsuz koşula rağmen direnmenin mümkün olduğunu havalimanı işçileri bir kez daha görünür kıldı.

İşçilerin eylemindeki taleplerin sadeliği ve berraklığı; muhatabının işveren şirketlerle birlikte güç zehirlenmesine uğramış iktidar olacağının bilinmesine rağmen azalmayan kararlılığı; medyasından, yargısına kadar her araçla saldırıya uğramaları ve mağdur edilmelerine rağmen eylemin kitleselliği; işçi eyleminin her aşamasında haklılığını ve meşruluğunu korumayı başarmış olması ve hepsinden önemlisi başta işçiler olmak üzere mağdur edilen her kesimden insanın mücadele umudunu tazelemiş olması gerekçesiyle;

Bu yılki ödül seçici kurulu üyeleri, 2018 SODEV İnsan Hakları, Demokrasi, Barış ve Dayanışma Ödülü’nü İstanbul Yeni Havalimanı’nın direnişçi işçilerine verme karar aldı.

SODEV Ödülünü 3. havalimanı işçileri adına bir grup havalimanı işçisi aldı.

Yeni rejimin bir fotoğrafı olan üçüncü havalimanında, sendikaları üzerinden güçlendirdikleri birlikleriyle, her sürecinde söz sahibi oldukları direnişleriyle, hep var ettikleri dayanışmalarıyla havalimanı işçileri, sadece kendi haklarını almak için değil, aslında Türkiye’nin geleceği için de umutlu bir yol göstermiştir.

Ödülü, Direnişçi Yeni Havalimanı İşçilerini temsilen burada bulunan işçi arkadaşlarımıza veriyoruz…

Ödül Jürisi adına gerekçeyi kaleme alan,

Arzu ÇERKEZOĞLU


Ödül Jürisi:

Bağımsız Jüri Üyeleri: Arzu ÇERKEZOĞLU, DİSK Başkanı / Kadri GÜRSEL, Gazeteci /
Türkan ELÇİ, Hukukçu / Füsun DEMİREL, Sanatçı / Mücella YAPICI, Mimar /
Şebnem KORUR FİNCANCI, TİHV Başkanı / Korkut BORATAV, Akademisyen

Doğal Jüri Üyeleri: A.Babür ATİLA, SODEV Başkanı / Ercan KARAKAŞ, SODEV Onursal Başkanı / Aydın CINGI, SODEV Eski Başkanı / Erol KIZILELMA, SODEV Eski Başkanı


 

0 comments on “SODEV DAYANIŞMA ÖDÜLÜ 3. HAVALİMANI İŞÇİLERİNE VERİLDİ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: