DÜNYADAN

YENİ ZELANDA BAŞBAKANINDAN PASKALYA TAVŞANI İLE DİŞ PERİSİNE GÖREVLENDİRME

25 Mart 2020 tarihinde tüm ülkede zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı uygulanan Yeni Zelanda’da Covid19 koronavirüs salgını nedeniyle şimdiye kadar 106 vaka tespit edildi ve virüs nedeniyle sadece 1 ölüm gerçekleşti.

Başbakan Jacinda Ardern, 6 Nisan 2020 tarihinde (bugün) düzenlediği basın toplantısında Covid19 salgını nedeniyle evlerinde kapalı olan çocuklara seslenerek hem Paskalya Tavşanı’nın hem de Diş Perisinin zorunlu çalışanları arasında olduğunu söyledi. Paskalya Tavşanı ve Diş Perisinin temel görevlerini yerine getirdiğini fakat bu Paskalya’da her evi ziyaret edemeyebileceğini söyledi.

12 Nisan Pazar günü yapılacak Paskalya kutlamaları öncesinde ülkesine moral vermek için konuşan Başbakan Jacinda Ardern şunları söyledi:

Şu anda tahmin edebileceğiniz gibi, kendi aileleriyle evde oldukça meşgul olacaklar. Bu yüzden eğer Paskalya Tavşanı evinize ulaşmazsa, şu anda tavşanın her yere gitmesinin biraz zor olduğunu anlamalıyız.

Ardern, bunun mahalledeki tüm çocuklar için bir Paskalya avı fırsatı oluşturulabileceğini önerdi.

Pencerenizin önüne bir Paskalya yumurtası çizin ve Paskalya yumurtası avı için pencerenizde patlatın. Çünkü Paskalya Tavşanı bu yıl her yerde bunu yapamayabilir.

Yeni Zelanda Başbakanının bu açıklaması sosyal medyanın da gündemi oldu.

Okan Okumuş (@okumusokan) twitter hesabından şunları yazdı:

Oysa tepedekilerin yapacakları tek şey bu olmalı, güven telkin etmek, halkı yatıştırıp paniği azaltmak. Yeni Zelanda başbakanı Jacinda Ardern 30 saniyede bunu beceriyor.

Siz güçlü kalın, birbirinize iyi davranın yeter. We will be OK. Bu değerlere  -ekonomik koşullardan ayırarak- çok az politikacı değiniyor. Halk onlara güvenmeyince market kuyruklarında birbirini eziyor.

Ardern diyor ki çocuklara. Paskalya tavşanı ve diş perisi bizim zaruri çalışanlarımız arasında, bu yüzden onlar bu aralar size gelemeyebilirler. Onların da aileleri var. 🙂


Paskalya tüm Hristiyanlar tarafından kutlanır. Yaygın olarak kiliselerde düzenlenen ayinlerin dışında, kutlandığı ülkeye göre değişik gelenekler vardır. Bunlar arasında en yaygını şahısların birbirine genellikle çikolatadan yapılan Paskalya tavşanı ve Paskalya yumurtası hediye etmesidir. Evlerde rengarenk boyanarak hazırlanan Paskalya yumurtası çocuklar için evin çeşitli yerlerine saklanır. Bu yumurtaları bulma yarışına “Paskalya Yumurtası Avı” denir.

0 comments on “YENİ ZELANDA BAŞBAKANINDAN PASKALYA TAVŞANI İLE DİŞ PERİSİNE GÖREVLENDİRME

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: