ETKİNLİKLER

Yeşil politika okulu başlıyor

Yeşil Düşünce Derneği, 13 Temmuz 9 Ekim 2020 tarihleri arasında; yeşil düşüncenin yaygınlaşması, yeşil politikaya dair bilgi ve farkındalığın artması, toplumsal sorun alanlarına dair yeşil politik bir düşünce ve dilin gelişmesi için Yeşil Politika Okulu Çevrimiçi Eğitim Programı düzenliyor..

Yeşil Politika Okulu Nedir?

Yeşil Politika Okulu; Yeşil Düşünce Derneği’nin geçmiş yıllarda da hayata geçirdiği bir eğitim programı. Yeşil Politika Okulu günümüzün toplumsal ve politik tartışmalarını yeşil düşünce ve yeşil politika temelleri üzerinden ele almak amacıyla oluşturulan bir müfredat doğrultusunda yeni katılımcıları ile buluşmaya hazır hale geldi.

Program İçeriği ve İşleyişi 

Yeşil politika, yaşamın tüm alanlarına dair çeşitlilik, eşitlik, demokrasi ve haklar meselelerini bütüncül bir politik perspektifle ele alır. Dolayısıyla ele alınacak konular, iklim krizi ve Türkiye’nin iklim politikalarından doğa korumacılık anlayışına LGBTİQ+ ve kadın haklarından yurttaşlık ve azınlık haklarına, barış politikalarından kırsal yaşam, kent politikalarına kadar kapsamlı bir çerçevede  tartışılacaktır. Eğitim programında yer alan konu başlıkları alanında uzman eğitimcilerin yürütücülüğü ile çevrimiçi ortamda hayata geçirilecek.

Başvuruya Dair

Yeşil Politika Okulu yukarıda çizdiğimiz çerçeveye dair öğrenme merakı olan, yeşil hareketin güçlenmesi ve yaygınlaşması için çalışma enerjisine sahip bireylerin başvurusuna aşağıdaki kriterler doğrultusunda 3 Temmuz gece yarısına kadar açık;

  • Çevrimiçi Eğitim Programı süresince haftada 4-5 gün gerçekleşecek ve ortalama 8 saat ayırmayı gerektirecek derslere aktif katılım sağlamak (Program boyunca zorunlu haller koşuluyla en fazla 2 derste yer almama durumu kabul edilebilecektir)
  • Çevrimiçi Eğitim Programı süresince verilecek gerekli okumaları ve ödevleri yapmak, online canlı ders ve sunumlara katılmak (Her modül için ortalama 3 online canlı ders yapılacak ve 1 sunum ve tartışma programı olacaktır.)
  • Eğitim kapsamındaki 8 modülden birinin sunum grubunda yer almak ve ilgili ders içeriği ile ilgili grup katılımcıları ile bir tartışma oturumu düzenlenmesinde rol almak (Her modülün sonunda eğitim katılımcıları tarafından bir sunum grubu oluşturulacaktır)
  • Program sonrası yeşil hareketin yaygınlaşması için program ekibi ile çalışmaya devam etmek.

Bu kapsamda;

  • yerelde politik ve ekolojik mücadele alanlarında aktivizm yapan ve yapma motivasyonu olan kişiler,
  • kimlikleri sebebiyle ayrımcılık ve ötekileştirmeye maruz alan kişiler,
  • yeşil politika perspektifini çalışma alanları, bulunduğu örgüt ya da yerelde yaygınlaştırmak isteyen kişiler programa başvurabilirler.

*Not;  Yeşil Politika Okulu’na 100 TL bağış karşılığında kayıt yapılacaktır. Bağışsız katılım kotamız doğrultusunda bu kontenjandan yararlanmak isteyen başvuru sahipleri başvuru formunda ilgili kutucukları doldurabilirler. Çevrimiçi Yeşil Politika Okulu ticari bir program değildir. Bağış uygulaması katılımcıların devamlılığını sağlamak için belirlenen bir uygulamadır. Program kontenjanı 40 kişidir. Katılımcılar, cinsiyet, coğrafi ve yaş kriterlerine göre bir denge oluşturularak belirlenecektir

Başvuru Takvimi

24 Haziran 3 Temmuz:  Başvuru süreci

6 Temmuz Pazartesi: Başvuru sahiplerine sonuçların iletilmesi

7-8 Temmuz Salı Çarşamba : Kayıt için bağışların yapılması.

10 Temmuz Cuma: Kesin kayıt listesinin oluşması ve programın katılımcılarla paylaşılması..
 

Yeşil Politika Okulu Program & Takvim

Yeşil Politika Okulu’nun program ve takviminde eğitimcilerin geri bildirimleri doğrultusunda küçük revizyonlar devam etmektedir. 

Yeşil Politika Okulu Eğitimcileri

Dr. Öğretim Üyesi Alper Akyüz
Rana Göksu
Dr. Ümit Şahin
Dr. Sinan Erensu
Orhan Esen
Dr. Nil Mutluer
Sema Semih
Dr. Öğretim Üyesi Serkan Köybaşı
Doç Dr. Olgun Akbulut
Dr. Öğretim Üyesi Zülfiye Yılmaz
Doç Dr. Ahmet Atıl Aşıcı
Prof. Dr. Begüm Özkaynak
Prof. Dr. Fikret Adaman
Gökçe Yeniev
Dr. Murat Özbank
Dr. Özge Balkız
Burcu Meltem Arık
Durukan Dudu

0 comments on “Yeşil politika okulu başlıyor

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: