Kategori: KÜLTÜR SANAT

Dergiler İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KÜLTÜR SANAT

HEPİMİZİN BİR KOMŞUYA İHTİYACI VAR

Bu haberi paylaş:

Jane Jacobs 1961’de kaleme aldığı “Büyük Amerikan Şehirlerinin Ölümü ve Yaşamı” kitabının girişinde kentsel dönüşüm sürecini yaşamış olan bir kişinin sözlerine yer veriyor: “Burayı inşa ederken kimse bizim ne istediğimizi düşünmedi.” Size bir şeyler çağrıştırıyor mu? Doğrusu bana çok şey hatırlatıyor bu sözler..

KÜLTÜR SANAT

BAŞKALARININ BİZİ ANLATMALARINA İHTİYACIMIZ VAR

Bu haberi paylaş:

Politus dergi adından da anlaşılacağı üzere politik bir dergi. Özgürlükçü sol / sosyal demokrat bir politik çizgimiz var. Politus daha çok gençlerin içinde olduğu, pek çoğunun ilk kez burada yazıyla, röportajla tanıştığı bir mecra oldu.

Dergiler KÜLTÜR SANAT SİYASETİN SARKACI

FAŞİZM UNUTULMASIN DİYE

Bu haberi paylaş:

​Günter Grass, idealleri için mücadele edenlere asla “yazık oldu”  denmemesi gerektiğinin ayaklı kanıtıydı. Günter Grass, okurla sadece kitapları üzerinden ilişki kuran, sanal bir yazar değildi. Gürültülü yaşamayı severdi zaten: Kavgayı da! Hiç playback yapmadı, yeryüzü sahnesinde hep canlı performans yaptı! 

KÜLTÜR SANAT

YAŞAR SEYMAN: BENAZİR BULUTLARI HAREKETE GEÇTİ BİLE

Bu haberi paylaş:

​Benazir kitabımda nehir metaforu kullandım. Benazir Butto, İndüs nehriyle Hint Okyanusu’na aktı… Yerelden evrensele bu yolculuk tüm İslam ülkelerinde Benazir rüzgarı estiriyor. Daha dün Suudi Arabistan’da ilk kez seçimlerde kadınlar oy kullandı