DÜNYADAN

SOLCU ÖĞRENCİ CAMİLA VALLEJO

28 Nisan 1988’de 1970’li yıllarda Şili Komünist Partisi üyeleri olan Reinaldo Vallejo ve Mariela Dowling’in kızı olarak dünyaya geldi bugünlerde Şili sokaklarını birbirine katan FECH’in başkanı. Yarı-özel okul biçimindeki Raimapu Koleji’nde okudu. 2006’da Coğrafya okumak için solcu gençlerle tanışacağı Şili Üniversitesi Şehircilik ve Mimarlık Fakültesi’ne girdi ve 2008’de onu hareketin liderliğine taşıyacak FECH’e danışman oldu.

Camila Vallejo, 1997-1998 döneminde FECH’e başkanlık eden Marisol Prado’dan sonra federasyonun ikinci kadın başkanı olarak Kasım 2010’da 2010-2011 dönemi için seçildi. Vallejo, bugünlerde tanınırlığı artsa da üniversiteli olduğu günden bu yana parasız eğitim ve öğrencilerin sosyal hakları için mücadele veren bir aktivist. Şili Komünist Gençliği (Juventudes Comunistas de Chile) üyesi.

Şili Eğitim Bakanı onunla kameralar önünde tartışmaya giriyor. Muhatap olarak gördüğü Vallejo’ya ekranlar aracılığıyla cevap veriyor. Vallejo bu popülerliğin altında ezilmeyen aktivistlerden. Kararlılığı ve uğruna mücadele ettiği insanları unutmuyor. Yalnızca öğrenciler için değil onların aileleri ve dolayısıyla Şili halkının geleceği için mücadele ettiklerini yılmadan tekrar ediyor. Bu yüzden Camila Vallejo’nun liderliği öğrenciler gözünde tartışılmaz kabul ediliyor. Vallejo kişisel blogunda kendisini tanımlamak için iki unvan kullanıyor “FECH Başkanı” ve “Solcu Öğrenci”

0 comments on “SOLCU ÖĞRENCİ CAMİLA VALLEJO

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: