Etiket: köşe yazısı

15-DİJİTAL AKTİVİZM

Sızıntı gazeteciliği

Yurttaş gazeteciliği olarak da bilinen Sızıntı Gazeteciliği, iktidar/devlet kontrollü klasik gazeteciliğin yerini çoktan aldı. Yurttaşlar artık sadece haber yapan amatör gazeteci olmakla kalmayıp, çalıştıkları yerlerdeki yolsuzlukları, kötü uygulamaları internetin de sağladığı kolaylıklar ve güvenlik imkânları çerçevesinde ilgili kişilere ulaştıran habercilere dönüşmüştür.

15-DİJİTAL AKTİVİZM

Yeni medya, Twitter ve 2018 CB seçimleri

Muharrem İnce’nin 2018 seçimlerindeki performansı uzun süredir siyaset sahnesinin görmediği bir renkliliği de içeriyordu. Twitter’ı seçim süresince kendi diline uygun şekilde kullanması, Muharrem İnce’nin yeni medyanın ve yeni iletişim dilinin farkında bir propaganda süreci yönettiğini göstermektedir. Nitekim uzun bir zaman sonra CHP’nin bir adayı olarak psikolojik eşik olan %30 barajının aşılmasına vesile olmuştur.

EKONOMİ

Abonelik kapitalizmi

Siz de fark etmeye başlamışsınızdır… Netflix, Spotify, Digitürk, beIN Sports, Tivibu vesaire derken hayatımız aslında kocaman bir #abonelik haline gelmeye başladı. ‘Abonelik’ dünyanın en hızlı büyüyen piyasalarından biri. İş o kadar büyüdü ki artık aklınıza gelebilecek her türlü ürün ‘abonelik kutusu’ şeklinde aylık ödemeye bağlanıyor.