DÜNYADAN

ABD SEÇİMLERİNDE SOL DEMOKRATLARIN SEVİNCİ

ABD seçimlerinde sol demokratlar için sevindirici bir seçim sonucu geldi.

Sanders dünkü ön seçimleri kaybetti, ama İllinois 3. Kongre bölgesinde sol Demokrat aday Marie Newman ön seçimde görevdeki merkez Demokrat Dan Lipinski‘ye karşı bir zafer kazandı ve Demokrat kongre adayı seçildi.

Dan Lipinski, kürtaj, eşcinsel evlilik, Obamacare gibi konulara sert bir şekilde muhalefet eden bir Demokrat kongre üyesiydi. Marie Newman ise, herkes için ücretsiz sağlık hizmeti gibi sol fikirleri destekleyen sol bir Demokrat.

Marie Newman, kadın, genç ve azınlık sol adayları Demokrat ön seçimlerinde destekleyen Adil Demokratlar ve Bernie Sanders tarafından desteklenen bir sol aday olarak 2018 ön seçiminde %3 farkla seçimi kaybetmişti. Fakat 2020 ön seçimlerinde tekrar aday oldu ve kazandı.

Görevdeki bir merkez Demokrat kongre üyesinin kadın ve sol bir Demokrat adaya karşı bir ön seçim kaybetmesi partinin giderek sola kayması açısından önemli bir adım. Marie Newman, bir nevi Cortez zaferi elde etti.

İllonois 3. Kongre Bölgesi Demokrat Ön Seçim Sonuçları Görsel: Metin Can. (https://www.behance.net/metincan)

Tabii ki, yaşlı seçmenin Korona korkusu nedeniyle sandığa göreceli az gitmiş olma ihtimali ve Dan Lipinski’nin Demokratlar arasında oldukça az sevilen bir siyasi olduğunu unutmamak lazım. Fakat Marie Newman’ın ön seçim zaferi merkez Demokratlar için bir alarm.


Marie Newman kimdir?

Marie Newman Kimdir?

Marie Newman, 55 yaşında 2 çocuk annesi bir girişimci, pazarlama danışmanı ve STK yöneticisidir. Çocuklarından biri okul zorbalığına uğrayınca kendisini bu konudaki çalışmalara adadı ve bu alanda çalışma yapan bir gönüllü kuruluş kurdu.

2016 ön seçimlerinde Bernie Sanders’i Kasım seçimlerinde ise Hillary Clinton’u destekledi.

Üniversite ücretlerini ödemek için çalışmaya başlayan ve başarılı bir iş kadını olarak iş hayatına atılan sol görüşlü bir siyasetçi olarak özellikle okul zorbalığı ile mücadele etmesiyle başlayan sivil toplum gönüllülüğü nedeniyle birçok hak savunucusu gruba verdiği destek ile bilinen bir aktivisttir.

0 comments on “ABD SEÇİMLERİNDE SOL DEMOKRATLARIN SEVİNCİ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: