POLİTİKA

TERÖRÜN HEDEFİ DEMOKRASİ

SODEV Başkanı Erol Kızılelma’nın Basın Açıklaması

19.08.2016

TERÖR İNSANLIK DÜŞMANI BİR EYLEMDİR

Terör, öncelikle demokrasiye ve insan haklarına karşı bir eylem biçimidir. Zaten ayakta durmaya zorlanan demokrasimizin tamamen yok edilmesine yol açan insanlık düşmanı bir eylemdir. Kimden gelirse gelsin terör eylemlerini ve demokrasi dışı baskıları kararlı şekilde kınıyoruz.

Terörün demokrasiye katkı yapması mümkün olmadığı gibi, sorunların çözümünde bir araç olarak kullanılması da kabul edilemez. Ama maalesef, AKP iktidarının yanlış politikaları her türden terör yapılanmasına etkinliğini sürdürme yolu açmakta ve halkımızın maddi manevi büyük kayıplara uğramasına neden olmaktadır.

Terör, demokrasi dışı baskı ortamlarından güç alır. Demokrasi ve özgürlüklerin kısıtlanması, hak ve hukuk tanımama, insan hakları ihlalleri teröre uygun ortamlar yaratır.

Parlamentonun, OHAL gibi demokrasi dışı uygulamalara izin vermemesi; özgürlük, demokrasi ve hukuk devleti taleplerine açık olması; iç barışı tesis etmeye yönelik gerçek bir çözüm süreci başlatması talebimizdir. Bu adımların, terörün geriletilmesine de katkısı olacaktır.

0 comments on “TERÖRÜN HEDEFİ DEMOKRASİ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: