Etiket: manşet

DÜNYADAN

KÖMÜRCÜLER SEÇİMİ NASIL KAYBETTİ?

Avustralya halkı 33 yıllık bir politikacıyı ve 11 yıllık bir iktidarı gönderdiği gibi, kömür sektörüne de çelmeyi taktı. Bunu yaparken izlemek yerine kendi yolunu çizdi, politikanın eksenini kaydırdı. Hem de 37 günde. Türkiye’de ise şimdi 53 gün var. Ya 53 gün bekleyip oy verecek ya da çözümü de üretecek, cevabımızı ortaya koyacağız.

DÜNYADAN

MISIR SEÇİMLERİ 2018

Mısır’daki seçimler bana bir çocukluğumdan Samad Behrangi’nin bir çizgi romanını hatırlatıyor. Ülke de tek aday vardır. Her yerde aynı ve tek adayın afişleri asılıdır. Afişlerin bir kısmında adayın sola bakan portresi, bazılarında sağa bakan portresi vardır. Mısır’da da seçimler tam da bu şekilde yapılmakta.

POLİTİKA

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ VE PARTİ İÇİ DEMOKRASİ

CHP liderliği seçmen ve üye tabanında meşruiyetini yitirmiştir. Bu yönetimin hala ayakta kalmasının tek nedeni delege seçiminin antidemokratik koşullarda yapılmasıdır. Bu koşullar altında Halk Partisinin Türkiye demokrasisine en büyük katkısı kendisini demokratikleştirmek olacaktır. Bunun en somut adımı Cumhurbaşkanı adayı belirleme hakkının üyelere bırakılmasıdır.

Dergiler POLİTİKA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

YUSUF KANLI: TÜRK BASINI, SİYASETİN DE SERMAYENİN DE GÜDÜMÜNDEN KURTARILMALI

Basın ve ifade özgürlüğü konusunda Türkiye’nin dünya sıralamasında çok gerilerde bulunması, uluslararası itibarlı raporlarda Türk medyasının “özgür değil” kategorisinde yer alması esef vericidir. Bu durum ülkemizde söz konusu konuda acil iyileştirmeler yapılması gerektiğinin açık bir göstergesiyken gelişmeler durumun daha da kötüye gitmekte olduğuna işaret etmektedir.