Etiket: manşet

POLİTİKA

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ VE PARTİ İÇİ DEMOKRASİ

CHP liderliği seçmen ve üye tabanında meşruiyetini yitirmiştir. Bu yönetimin hala ayakta kalmasının tek nedeni delege seçiminin antidemokratik koşullarda yapılmasıdır. Bu koşullar altında Halk Partisinin Türkiye demokrasisine en büyük katkısı kendisini demokratikleştirmek olacaktır. Bunun en somut adımı Cumhurbaşkanı adayı belirleme hakkının üyelere bırakılmasıdır.

Dergiler POLİTİKA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

YUSUF KANLI: TÜRK BASINI, SİYASETİN DE SERMAYENİN DE GÜDÜMÜNDEN KURTARILMALI

Basın ve ifade özgürlüğü konusunda Türkiye’nin dünya sıralamasında çok gerilerde bulunması, uluslararası itibarlı raporlarda Türk medyasının “özgür değil” kategorisinde yer alması esef vericidir. Bu durum ülkemizde söz konusu konuda acil iyileştirmeler yapılması gerektiğinin açık bir göstergesiyken gelişmeler durumun daha da kötüye gitmekte olduğuna işaret etmektedir.

Dergiler DÜNYADAN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

FRANSA’DA SOSYALİSTLERİN KALESİ HENİN-BEAUMONT AŞIRI SAĞA NASIL KAYDI?

Fransa’nın kuzeyindeki Hénin-Beaumont kenti, 70 yıl boyunca “Sosyalistlerin kalesi” olarak biliniyordu. Son birkaç yıldır ise “aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin kalesi” olarak anılıyor. Peki bu keskin geçiş nasıl oldu? Bunun yanıtı, 1980’lerde egemen ideoloji olarak öne çıkan neo-liberal ekonomi politikaları.