4 Ekim 2009’da Yunanistan’da genel seçimler gerçekleştirildi. Bundan bir dönem öncesinde hayatımızda olan ancak her yanımızı bu kadar sarmamış olan sanal alem 2009 itibarıyla artık hepimizin en az telefonlarımız kadar hayatımızın bir parçası olduğundan Yunanistan’da iktidara gelen PASOK’un da seçim kampanyalarında öncelikli propoganda alanı olarak yerini aldı.

PASOK’un resmi web sitesi (http://www.pasok.gr) çok dinamik kullanımı olan
sürekli güncellenen bir site konumunda. Seçim kampanyaları sırasında da çok kullanıldı ve tık aldı. PASOK internet kullanımını yalnızca resmi web sitesiyle sınırlı tutmadı hatta kendi resmi internet sitelerinde ana sayfada PASOK HER YERDE sloganıyla facebook, youtube, flickr,
dil.icio.us, twitter ve friendfeed gibi özellikle 2009’da yoğunluklu olarak gündelik hayatlarımıza giren web alanlarına da linkler verdi. Reklam kampanyalarını olduğu gibi mitinglerini de Youtube’dan yayımladı. (http://www.youtube.com/user/PASOKwebTV)  Flickr’de kallavi bir fotoğraf külliyatı oluşturdu. Yunanistan seçimlerinde elbette ki yalnızca PASOK interneti keşfedip ondan yararlanmadı. Diğer partilerin adayları da kendilerine internette alanlar yaratıp oradan propogandalar yapmaya çalıştılar. Bir tek KKE (Yunan Konünist Partisi) internete bulaşmadan bir kampanya yürüttü. Ancak PASOK’un diğer partilerden farkı internet propogandasını neredeyse birincil propoganda alanı olarak görmesiydi. Öyle ki, hiç bir parti liderinin yapmadığını Papandreou yaparak kişisel web sitesini da açarak (http://www.papandreou.gr) sürekli işler kıldı. Hatta Papandreou’nun mitinglerinde seslendiği kürsünün üzerinde küçük bir PASOK logosunun yanında Pasok’un web adresi yazılıydı. PASOK internet üzerindeki çalışmalarına seçimle birlikte son vermedi. Resmi sitesi hala dinamik ve mail listeleri aracılığıyla düzenli olarak üyelerini yaptıkları ve yapacakları hakkında bilgilendirmeye devam ediyor.

Bakalım teknoloji daha bize neler sunacak ve bundan sonraki seçimlerde partiler hangi medya alanlarını kullanacaklar.

0 comments on “http://www.pasok.gr/

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: