Etiket: köşe yazısı

DÜNYADAN

ORGANİZE SUÇ YORGUNU İSVEÇ

İsveç organize suçla nasıl mücadele edeceğini bulmaya çalışıyor. Seçime kadar konuşulacak konular; suç örgütleriyle mücadele, göçmenlerin entegrasyonu, vergiler ve kadına karşı cinsel tacizin önlenmesi olacak.

YAŞAM

KRALLAR VE TAVUKLAR

İrlanda, cumhuriyeti ve demokrasiyi önemsiyor. Bu yoldaki mücadelenin hala devam ettiğinin unutulmasına da asla izin vermiyor. Daha sonra anlıyorum ki, Mary’nin sesindeki sertlikte, benim densiz şakama duyduğu tepkiden çok, taksi şoförüne duyduğu kızgınlığın izleri var

POLİTİKA

SİVİL TOPLUM: NE YAPMALI? NASIL YAPMALI?

Demokrasi açısından sivil toplum iki bakımdan önemlidir: Bireyin temel hak ve hürriyetlerini korumanın en garantili yolu sivil toplum örgütlemeleridir. Sivil toplum kuruluşları aynı zamanda kamusal alanda söz söyleyen ve kamuoyunu şekillendiren birimlerdir.

DÜNYADAN POLİTİKA

ALMANYA SEÇİMLERİNİ NASIL OKUMALI

Geçen Pazar Almanya’da gerçekleşen seçimlerde yeni bir boyuta girildi. İlk defa Türkiye’den bir siyasetçi, Türkiye kökenli seçmenlere kime oy verip, kime vermeyeceklerini söyledi. Bu işin sadece Türkiye’yi ilgilendiren kısmı… Bir de seçimlerin gerçek sonuçları var.

DÜNYADAN

ABD’DE BAKANLAR POLİTİK FAALİYETLERE NEDEN KATILAMIYOR?

​Amerikan politik literatüründe tasarıyı hazırlayan senatör Carl Hatch’a atıfla ‘Hatch Act’ diye anılan 1939 tarihli bir kanun, siyasi iktidardaki partinin ve kamu görevlilerinin, devlet gücünü ve olanaklarını, seçimleri etkilemek için suistimal etmesine ‘muzır politik faaliyet’ diyor

Dergiler POLİTİKA SİYASETİN FİNANSMANI

SİYASAL NİTELİKTE PARA

​Siyasal nitelikte para tanımı karar alma yetkisinde olan iktidarların aldığı kararlarla “kamu gücünü paraya dönüştürme” etkisini ifade etmektedir. Burada kritik nokta yeniden seçilebilmeyi güvence altına alacak kadar kaynak aktarımını sağlamaktır.

POLİTİKA

LAİKLİĞİ NASIL SAVUNACAĞIZ?

Din, devlet ve aile arasındaki kutsal eklemlenme özgür düşünceye ve eşitliğe alan bırakmayacak bir niteliğe ulaşmış durumda. Peki, ne yapacağız? Bu dönüşümü durdurmanın ve kaybettiklerimizi geri almanın bir yolu var mı?