Etiket: köşe yazısı

DÜNYADAN

AB’DEN DOĞALGAZ İÇİN TÜRKİYE’YE YAPTIRIM

Bu haberi paylaş:

Zamanlama ve gerekçelerle Türkiye’ye yönelik yaptırımlar, küresel güç dengelerinden bağımsız okunamaz. Türkiye tutarsız politikası, kaybeden diplomasisi ve giderek kötüleşen ekonomisiyle her durumda kaybeden konumuna kendini çoktan hapsetti.

POLİTİKA

HANİ CENNET ANNELERİN AYAKLARI ALTINDAYDI?

Bu haberi paylaş:

Aile içerisinde oluşan yanlış toplumsal cinsiyet kalıpları, kız çocuklarını birey olarak görmeyen bir yapısal zihniyet oluşturmaktadır. Bundan ötürü kadınların yaşam boyunca şiddete uğramasının önünü açılmaktadır. Bu döngüyü durdurmak dengeli ve ciddi bir devlet politikası ile sadece olgunluk kazanacaktır.

POLİTİKA

BU SEÇİMİ ANKET PARTİSİ KAYBEDECEK

Bu haberi paylaş:

Seçimlere ve seçim anketlerine tekrar bakacak olursak; seçmen büyük ölçüde aynı kimlikler üzerinden tercih yapacak. Yani muhafazakarlar, dindarlar, milliyetçiler aynı oy verme davranışını sergileyecekler, buna karşılık ulusalcılar, demokratlar, liberaller de genel seçimlerdeki oy verme davranışında olacaklar.

POLİTİKA

HASEKİ MODELİ BELEDİYECİLİK CHP İÇİN TUZAK MI?

Bu haberi paylaş:

Ankara’daki yarışta projeler değil “projelerin finansmanı” konuşuluyor. Kısaca Haseki modeli belediyecilik diye anlatılan yöntem; belediye yatırımlarının belediye bütçesiyle değil bağış ve hibelerle gerçekleştirilmesi. Bu bağış ve hibeler hangi gerekçeyle alınıyor ve büyüklüğü ne kadar, kimin cebinden çıkıyor?

POLİTİKA YAŞAM

KADINLAR BELEDİYELERDEN NE BEKLER?

Bu haberi paylaş:

Önümüzdeki yerel seçime doğru, yalnızca kaldırımlarında tökezlemeden yürüyeceğimiz değil, eğri büğrü de olsa sokaklarında özgürce dolaşabileceğimiz, kaderi hakkında söz sahibi olabileceğimiz, bizi güçlendirecek kadın dostu kentler talep etmeliyiz.

POLİTİKA

EKONOMİK VE SİYASİ KRİZ ORTAMINDA YEREL SEÇİMLER

Bu haberi paylaş:

31 Mart seçimlerinden sonra Yerel Yönetim modelini Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne uydurma doğrultusunda yeni yasal/anayasal düzenlemelerin tasarlanacağı açıktır. Bunun pratikteki anlamı şudur: Bütün illeri büyükşehir modeline göre dönüştürmek; ilçe belediyelerinin yetkilerini iyice budamak, hatta metropol ilçe belediyesi konumunda olanları şube belediyelerine dönüştürmek…