Etiket: köşe yazısı

POLİTİKA

BU SEÇİMİ ANKET PARTİSİ KAYBEDECEK

Bu haberi paylaş:

Seçimlere ve seçim anketlerine tekrar bakacak olursak; seçmen büyük ölçüde aynı kimlikler üzerinden tercih yapacak. Yani muhafazakarlar, dindarlar, milliyetçiler aynı oy verme davranışını sergileyecekler, buna karşılık ulusalcılar, demokratlar, liberaller de genel seçimlerdeki oy verme davranışında olacaklar.

POLİTİKA

HASEKİ MODELİ BELEDİYECİLİK CHP İÇİN TUZAK MI?

Bu haberi paylaş:

Ankara’daki yarışta projeler değil “projelerin finansmanı” konuşuluyor. Kısaca Haseki modeli belediyecilik diye anlatılan yöntem; belediye yatırımlarının belediye bütçesiyle değil bağış ve hibelerle gerçekleştirilmesi. Bu bağış ve hibeler hangi gerekçeyle alınıyor ve büyüklüğü ne kadar, kimin cebinden çıkıyor?

POLİTİKA YAŞAM

KADINLAR BELEDİYELERDEN NE BEKLER?

Bu haberi paylaş:

Önümüzdeki yerel seçime doğru, yalnızca kaldırımlarında tökezlemeden yürüyeceğimiz değil, eğri büğrü de olsa sokaklarında özgürce dolaşabileceğimiz, kaderi hakkında söz sahibi olabileceğimiz, bizi güçlendirecek kadın dostu kentler talep etmeliyiz.

POLİTİKA

EKONOMİK VE SİYASİ KRİZ ORTAMINDA YEREL SEÇİMLER

Bu haberi paylaş:

31 Mart seçimlerinden sonra Yerel Yönetim modelini Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ne uydurma doğrultusunda yeni yasal/anayasal düzenlemelerin tasarlanacağı açıktır. Bunun pratikteki anlamı şudur: Bütün illeri büyükşehir modeline göre dönüştürmek; ilçe belediyelerinin yetkilerini iyice budamak, hatta metropol ilçe belediyesi konumunda olanları şube belediyelerine dönüştürmek…

POLİTİKA

BAŞKENT SEÇİMİNİN 100 GÜNDEMİ

Bu haberi paylaş:

Ankara kentinin son otuz yılda geçirdiği dönüşüm ve Ankara’ya özgü yerel durumlar dikkate alınarak sembolik açıdan 100 başlıktan oluşan bir “kent sorunları/hedefleri” listesi oluşturduk.

Dergiler İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KÜLTÜR SANAT

HEPİMİZİN BİR KOMŞUYA İHTİYACI VAR

Bu haberi paylaş:

Jane Jacobs 1961’de kaleme aldığı “Büyük Amerikan Şehirlerinin Ölümü ve Yaşamı” kitabının girişinde kentsel dönüşüm sürecini yaşamış olan bir kişinin sözlerine yer veriyor: “Burayı inşa ederken kimse bizim ne istediğimizi düşünmedi.” Size bir şeyler çağrıştırıyor mu? Doğrusu bana çok şey hatırlatıyor bu sözler..

DÜNYADAN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ

ORGANİZE SUÇ YORGUNU İSVEÇ

Bu haberi paylaş:

İsveç organize suçla nasıl mücadele edeceğini bulmaya çalışıyor. Seçime kadar konuşulacak konular; suç örgütleriyle mücadele, göçmenlerin entegrasyonu, vergiler ve kadına karşı cinsel tacizin önlenmesi olacak.