POLİTİKA

POLİTİKASIZ PARTİLERİN PROJECİ ADAYLARI

Doç.Dr. Savaş Zafer Şahin sosyal medya hesabından yaklaşan yerel seçim sürecine ilişkin bir değerlendirme yaptı. Şahin süreci kısaca “projesi çok, politikası yok” bir seçim süreci olarak değerlendiriyor. Partilerin aday belirleme süreçlerini ve adayların açıklamalarını “proje fetişizmi” olarak değerlendiriyor ve “adayların bütüncül bir bakışları felsefeleri yok” diyor.

Garip bir yerel seçime doğru gidiyoruz. Partiler yerel yönetim ve kentleşme politikalarına ilişkin neredeyse hiçbir şey söylemeden aday açıklamaya başladılar. Muhtemelen adaylar da politika değil proje açıklayacaklar. Politikasız partilerin projeci adayları seçmene dayatılacak.

Adayların “projelerini görelim” nidalarını işitmeye başladık. Adaylar da projelerini bir şekilde paylaşmaya başladılar. Ancak, bu proje fetişizminde bir sorun var. Adayların aday oldukları yerleşime ilişkin bütüncül bir bakışları felsefeleri yok.

İktidarda da muhalefette de mevcut belediye başkanlarını, bürokratları domino taşı gibi oraya buraya kaydırarak aday gösterme stratejisi görülüyor. Nerede kaldı yerel dinamikler ve yerel adaylar?

Yerel seçimlere giderken adayların projelerinde de ciddi benzeşme göze çarpıyor. Kolay kullanılabilecek şeyler söyleniyor: toplu taşım, yaya, meydan, bisiklet, yeşil, enerji, sanayi 4.0, akıllı kent… Oysa asıl mesele bu projeleri katılımcı bir süreçle bu noktaya getirmekti. Adayların ve siyasi partilerin şunu fark etmesi gerekli. Dünyanın bütün dahiyane projeleri yapıldı ya da söylendi. Yapılmamış ya da söylenmemiş olan projeler halkla birlikte söylenmiş, onlarla birlikte şekillendirilmiş olanlar. Bunu anlayan aday yok gibi.

Atılım Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı olan Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin bundan önce Ankara kentinin son otuz yılda geçirdiği dönüşüm ve Ankara’ya özgü yerel durumlar dikkate alınarak sembolik açıdan 100 başlıktan oluşan bir “kent sorunları/hedefleri” listesini “Başkent Seçiminin 100 Gündemi” başlığıyla yayınlamıştı.

0 comments on “POLİTİKASIZ PARTİLERİN PROJECİ ADAYLARI

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: