04-ALTERNATİF MEDYALAR DÜNYADAN

HOLLANDA SEÇİMLERİ VE KEKLİK YÜCEL

Kanallar ve laleler ülkesi Hollanda’nın Deventer kentini siyaset kadını Çorumlu Keklik Demir Yücel’le geziyorum…
Gülerek, güzel yurdumdan geldiniz. Arada bir ‘Türkiye özlemim’ tutar. Doğası, kokusu, havası, toprağı, yemekleri, güneşi, insanların sıcaklığı ve konukseverliği unutulmaz.
New York, Washington, Paris, Londra gibi şehirlere gittim. İstanbul’u hiç bir yere değişmem. İstanbul bambaşka bir şehir…
Ben 1971’de iki yaşında Hollanda’ya annem ve ablamla birlikte geldim. Babam konuk isçi olarak 1965 gelmişti. Eğitimimi burada tamamladım. Çalışma yaşamım sürüyor.
Üniversite eğitimliyim. Burada siyaset bilimi okudum ve master yaptım. Ondan öncede yüksek eğitimde çalışma insan hakları ve iş / kariyer yönlendirme okudum.
Siyasete 2004 yılında girdim. 2010’da 4 ay milletvekilliği yaptım.
PvdA’da (Hollanda Sosyal Demokratik Parti)  düşünce ve tartışma platformunda iki dönem seçilerek yer aldım.
Partinin çeşitli komisyonlarında yer alıyorum (seçim sonuçları / partinin genel durumu araştırmalarında) ve proje ve düşünce üretme gibi komisyonlar). Şu anda Partiye bağlı sosyal demokratik bilimsel araştırma organında (WBS- Wiardi Beckman Stichting-) parti ve siyaset düşünce komisyonunda çalışıyorum.
Siyasetin dışında şu an Deventer belediyesinde ‘Araştırma ve İstatistik’ bölümünde müdürlük yapıyorum.
Oğlum Etkin 19, kızım Elen 17 yaşındalar.
Siyasete atılmamım ana nedeni özgürlük, eşitlik, eşit haklar ve medeniyet savaşı her zaman emek ister.
2011 PvdA’nin Kadınlar Kolu Genel Başkanlığını yapıyorum.
Partinin Kadınlar Kolu Başkanı olarak neler yapıyorsun?
Kadınlar kolu başkanı olarak uğraşım; Sosyal demokrat politikalarımızı her alanda düşüncelerimizle, tartışmalarımızla ve projelerimizle geliştirmek. Aynı zamanda Kadın konularını aksatmadan:
– Partinin içinde kadınların sesi ve düşünceleri eşit bir şekilde yer alması
– Kadına şiddet, eşit gelir/ ödenek, ekonomik özgürlük, kadınların iş yaşamında her düzeyde/ derecede ve toplumda eşit katılımı
– Kadının (cinsel) özgürlüğünü kısıtlayan din veya sosyal baskısından kurtulması (özellikle göçmen kadınlarda bu sorunlar çok büyük)
– Dünya Kadın hakları savaşına destek veriyoruz. Ve daha birçok alanda çalışmalar yapıyoruz.
Politik çalışmalarda kadın desteği nasıl?
Kadın desteği değişiyor. Klasik feminist kadınlar ve erkekler net destekliyor. Halkın elit ve düşünür kısmı çoğunlukla net destekliyor. Yeni nesil çoğunlukla kendi yaşamında yaşayıp yaşamadıklarını göz önüne alıyor ve sorunun var oluşunu ve olmayışını onu göre formüle ediyor. Siyasal seçimlerde de bunu eskiye göre daha çok görüyoruz. Ortak eşitlik veya ortak genel özgürlük uğraşıları halkın önemli bir kitlesinde doğal değil artık. Bunun nedeni Hollanda’daki ve diğer batı ülkelerinde elde edilen eşitlikler ve özgürlüklerin yüksek standartlarda var oluşu. Yaşamına özgürce ve eşitlikle yön veremeyen, kısmen kişisel hataları ve seçenekleri gibi bakış açıları var. Yalnız son yıllarda “kadın erkek dengeli gruplarda daha çok başarı ve kar elde ediliyor” diye birçok araştırma çıktı. O yüzden ‘Social Economic’ caziplik ortaya çıkınca daha çok kadın katılımına ve düşüncesine ilgi artıyor.
Bizim göçmenler çalışmalarını destekliyor mu?
Göçmen kadınların bazıları net destekliyor. Bazıları kadının konumunu zaten eşit olmayarak tanımladığı için destek vermiyor. Göçmen kadınların doğal olarak dini inanca duyarlığı da rol oynuyor
İşçi Partisi PvdA Başkanı Nebahat Albayrak’ın adaylığı bizleri çok heyecanlandırdı. Kazanmamasını değerlendirir misin?
Nebahat Hanım kampanyasını onurlu ve net bir şekilde yaptı. Kadın olması ve Türk kökenli olması ilk televizyon programında konu oldu. Başkan bu özelliklerinden çok partiye katabileceklerine bakılması gerektiğini vurguladı. Bazıları bunun doğru yanıt olduğunu bazıları da bu özelliklerin bir ekstra değer olduğunu düşündü. Rekabet güçlü idi. Anketler iki diğer lider adayı arasında seçimin geçeceğini yazdılar. Hollandalılar hükümette sert muhalefet yapabileceğine inandıkları Samsom’u seçtiler.
Hollanda’da başarılı iki Türk kadının da yolları açık olsun!

hakkında

Ankara Eğitim Enstitüsü’nü ve Bankacılık Enstitüsü’nü bitirdi, İş yaşamına İş Bankası’nda başladı. 1983’ten bu yana BASİSEN (Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası) Ankara ve İç Anadolu Başkanlığını sürdürüyor. Yayınlanmış pek çok kitabı, tiyatro oyunu ve makalesi var. Bir dönem CHP’de Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Şu an CHP Parti Meclisi Üyesi.

0 comments on “HOLLANDA SEÇİMLERİ VE KEKLİK YÜCEL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: