DÜNYADAN

ŞİLİ’DE ÖĞRENCİ LİDERLERİ MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Şili’de dün devlet başkanlığı ve Kongre seçimleri yapıldı. Eski öğrenci liderlerinden Gabriel Boric, Camila Vallejo, Giorgio Jackson ve Karol Cariola Şili Komünist Partisi saflarında girdikleri seçimler sonucunda kongreye seçildi. Devlet Başkanlığı seçimleri ise adayların hiçbiri yüzde 50’yi geçemeyince ikinci tura kaldı.

4 ÖĞRENCİ LİDERİ MİLLETVEKİLİ OLDU

Seçimde en çok dikkat çeken ikinci isim 2011’deki öğrenci gösterileri sırasında ön saflarda yer alan öğrenci liderleri oldu.
Gabriel Boric, Camila Vallejo, Giorgio Jackson ve Karol Cariola kongreye seçilme başarısı gösterdi.

Şili Üniversite Öğrencileri Federasyonu eski Başkanı Camila Vallejo, La Florida kentinden milletvekili seçildi. Vallejo dışında 3 eski öğrenci lideri daha parlamentoya girdi.

Karol Cariola, Concepcion Üniversitesi Öğrenci Federasyonu Başkanıydı. Cariola da tıpkı Vallejo gibi Yeni Çoğnuluk (NM) seçim bloku ile seçimlere katılan Komünist Parti’nin adayı olarak milletvekili seçilirken, Katolik Üniversitesi Öğrenci Federasyonu Başkanı Giorgio Jackson Demokratik Devrim seçim blokundan parlamentoya girdi.
Camila Vallejo’nun son başkanlık seçimlerinde rakibi olan ve Şili Üniversite Öğrencileri Federasyonu Başkanlığını Vallejo’dan alan Gabriel Boric ise Özerk Sol isimli seçim ittifakının adayı olarak milletvekili koltuğuna oturmaya hak kazandı.

Dört öğrenci lideri de seçime katıldıkları bölgede en çok oy alan adaylar oldular.

Aralarından en yüksek oyla vekil seçilen ise Giorgio Jackson oldu. Jackson kendi seçim bölgesinde oyların yüzde 46’sını aldı. Camila Vallejo yüzde 43 oy alırken, Karol Cariola yüzde 38, Gabriel Boric ise yüzde 26 oy oranıyla seçildi.
İngiliz The Guardian Gazetesi’ne konuşan Vallejo “İki sene önce biri bana Kongre’ye seçileceğimi söyleseydi, onun geri zekâlı olduğunu söylerdim” dedi.25 yaşındaki Vallejo, cumhurbaşkanlığı seçimini sağcı siyasetçi Evelyn Matthei’nin kazanmasını beklemediğini belirtti.

46-25

Devlet başkanlığı için 15 Aralık’ta gerçekleştirilecek ikinci turda yüzde 46.68 oy alan merkez solun adayı Michelle Bachelet ile yüzde 25.01’de kalan merkez sağın adayı Evelyn Matthei arasında gerçekleştirilecek. Aradaki oy farkına ve seçim anketlerine bakıldığında Bachelet’in kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Öte yandan Şili’de koltuğunu devretmeye hazırlanan mevcut Devlet Başkanı Sebastian Piñera seçimlere katılımın yüzde 56’da kaldığını açıkladı.

Aynı zamanda Şili’nin ilk kadın devlet başkanı olan ve 2006 ila 2010 yılları arasında ülkeyi yöneten Bachelet, seçim sonuçlarının belli olmasının ardından yaptığı açıklamada “İlk rauntta kazanmanın zor olacağını biliyorduk. Gerçekten çok çalıştık ve neredeyse ilk rauntta kazanıyorduk. Aralık ayında kazanmak için de sıkı bir çalışma yürüteceğiz” dedi.

Şili’de iktidarda olan merkez sağ hükümetin seçim ittifakı olan Bağımsız Demokratik Birlik’in (UDI) Başkan Adayı Evelyn Matthei yüzde 25.01 oy alarak 15 Aralık’ta yapılacak ikinci turda yarışmaya hak kazandı. Matthei’nin beklenenden çok oy alması ise dikkat çekti. Anketler UDI’nın adayının yüzde 20 bile alamayacağını iddia ediyordu.

Seçimlerde, İlerici Parti (PP) adayı Marco Enríquez-Ominami ise 10.98 ile üçüncü oldu.

Farklı sol eğilimlerden başkan adaylarının öne çıktığı Şili seçimlerinde kendilerini “sistem karşıtı, antikapitalist ya da ekososyalist” olarak ifade eden 5 adayın toplam oy sayısı ise yüzde 3 oldu.

(Başka Haber/Evrensel)

0 comments on “ŞİLİ’DE ÖĞRENCİ LİDERLERİ MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: