08-KIZLI ERKEKLİ YENİ MUHAFAZAKARLIK KONUŞMALAR KÜLTÜR SANAT

LEVENT ÜZÜMCÜ: BİRİ CESARET EDİP DOĞRULARI SÖYLEMEZSE KAVUK DA SAHİPSİZ KALACAK

Hepimiz sizi Sosyalist Enternasyonal’daki konuşmanızla siyasi biri olarak gördük, siyasetle olan bağlantınız neydi?

Siyasetle olan bağlantım aslında Marksist bir baba ile Maocu bir dayının akşam yemeği sohbetlerinden ibaretti. Onları biliyorsun, solun bir türlü aşamadığı devrimi yaptılar ama nereden başlayacağının tartışmaları bitmedi. Biri köyden, biri kentten başlasın iddiasında. Babam bir dönem işçi temsilcisi olarak sendikacılık yapmıştı hepsi bu.

Bir röportajınızda sanatçıların kaçak dövüştüğünü söylüyorsunuz. Sanatçıların bir aydın sorumluluğu olmak zorunda mı?

Bu kaçak dövüşmenin nedeni şu; kazandıkları parayı korumak ve günü kurtarmak üzere kaçak dövüşüyorlar. Bugünkü rejimin destekleyicisinin sayısı benim camiamın içerisinde %1 bile değildir. Benim çevremdeki arkadaşlarımın pek çoğu bunu söylerken bir yandan da “Levent senin arkandayız” diyorlar. Ama hiç biri böyle şeyleri söylemiyor, “sen söylersen, seninle birlikteyiz” diyorlar. Bunu cesaret olarak görenler vardır içlerinde ama şunu anlatamıyoruz; sesini çıkartmadığın sürece sana yapılanları kabul ediyorsun. Başkasına yapılan haksızlığa sustuğun zaman o haksızlığın da bir parçası oluyorsun. Bunu ifade edemiyoruz. Günü kurtarmaya çalışıyoruz, maaşları, işleri, kazanılan paraları korumaya çalışıyoruz. Ama günü kurtarmaya çalışırken, yarınımızı kaybediyoruz.

Çok net bir şey söyleyeyim; kavuk Ferhan Şensoy’un elinde kaldı. Kavuğu verecek hiç kimseyi bulamıyor. Şunu söylüyor; bu kavuğu alacak olan kişi meddah olup, aynı zamanda çıkıp fikirlerini cesurca söyleyebilmeli. Halka söylenen yalanların değil; halkın gerçeklerinin yanında durmalı diyor.

Bu kadar kaçak dövüşerek elde edebileceğimiz hiçbir şey yok. Çok büyük parası olanlar da, çok önemli işler yapanlar da çıkıp topluma örnek olmalılar. Sustuğunuz sürece bu itibarsızlaştırma kampanyasının elemanı olursunuz.

Bunlar sizin Twitter’da sadece retweet eder dediğiniz grup mu?

Retweet edenler; ya da hiç konuşmayanlar olabilir, konuştuğundan dönenler olabilir. Ben onları kastediyorum. Meclis başkanvekili çıkmış “kızlı erkekli öğrenci evi yanlıştır” diyebiliyor. Konuşmak için daha ne bekliyorlar bilmiyorum. Sesinizi çıkarmadan çocuklarınıza ne bırakacaksınız, neye güveniyorsunuz?

Bu kızlı erkekli tartışması yeni muhafazakarlık kavramını yeniden soktu gündemimize. Yeni muhafazakarlık dediğimiz zaman sizin kafanızda ne oluşuyor?

Genelde kılık kıyafete ya da saç sakala göre ayrılmayan bir durumları var. Çok şık giyinebiliyorlar. Babalarının jenerasyonundaki badem bıyıklar, kirli sakallar yok. Yeni jenerasyonda yeni muhafazakarlarda biçimsel olarak bir batılılık var; ama dine çok bağlı oldukları görülür.

Dini de modernleştirmeye çalışıyorlar kendi içlerinde, hiç biri dört kadınla evlenmiyorlar. Pek çoğunun eşinin başı da açık.

Sizin ulusalcılığın sınırında olduğunuzu düşünenler var…

Milliyetçiliğin her türlüsüne karşı bir insan olarak, nasıl ulusalcı olabilirim? Kürdün de milliyetçisine karşıyım, Türk’ün de milliyetçisine aynı şekilde karşıyım.

Kimi eleştiriyorsan, nefret ettiği kişi grubuna sokuyor seni. AKP’yi eleştiriyorsun seni darbeci yapıyor, BDP’yi eleştiriyorsun seni ulusalcı yapıyor, CHP’yi eleştiriyorsun…

Siz darbelerin sol üstünde tahribat yarattığından bahsediyorsunuz, sağ medyanın da 28 Şubat’ımız var bunu görmüyor musunuz diye bir yaptırımları var size karşı?

Yaptırım falan değil bu söylediklerin, sadece körlük. Başbakan demokrasi paketini açıklarken 27 Mayısçılar şimdi ayaklanacak dedi. 80 darbecileri ayaklanacak dedi mi? Onları var eden sistemdir 1980. Bu beyefendilerin hepsi gidip oy attılar. Hangi renk atmışlar acaba oylarını, şimdi çıksınlar açıklasınlar.

Türkiye’de solun sol, sağın sağ olduğuna inanıyor musunuz? Sol gerçekten Türkiye’de sol politikalar üretiyor mu?

İslamcıların uydurduğu bir şeydir bu. Sol soldur, sağ sağdır. Bugün okuduğum bir yazıda “Türkiye’de Gezi Parkı eylemlerine katılan herkes, solcudur” diyor. “Bakmayın siyaseten sağcıdır dediklerine, sen vicdan sahibisindir” diyor, “olayların karşısında duracak yüreğe sahipsindir” diyor.

Solculuk öyle bir partiyi desteklemekle olacak bir şey değil. Sol dediğin hikaye, vicdanla çok paralel bir hikayedir. Kendini sağcı zanneden, kapitalist sistemden ötürü sağcı partilere oy atan bir takım insanlar aslınca solcu olabilir. Ama bu demek değildir, sağ soldur, sol da sağdır. Sağ bildiğin sağdır, sol da insanların bilmediği bir soldur. Çünkü sol dediğinde dinsizlik, Allahsızlık, kitapsızlık gelir akla, gider kendini sömüren partiye oy atar.

2002 ya da 2003’tü; tiyatroda bir oyun sergiliyorduk. I. Dünya Savaşında İstanbul’un işgali ile ilgili bir oyun. Şeriatçı bir televizyon kanalından birileri gelmiş ve “Cumhuriyetin eliti olan sizler kendiniz için ne düşünüyorsunuz” dediler. “Ne cumhuriyetin eliti” demiştim.

Cumhuriyetle ilgili iki tane şeyden bahsedebiliriz. Kıymetini bilenler ve bilmeyenler. Cumhuriyetin elitleri diye bir şey yoktur. Bu sadece insanlara hedef gösterebilmek için uydurulan şeylerdir. Ne demektir cumhuriyetin eliti?

Ama o zaman anlıyorsun seni bir anda almış, “bu kesin zengin çocuğudur” diye cumhuriyetin eliti yapmış.

Şehirli bir insansanız politika her zaman sizin hayatınızda vardır demişsiniz.

Şehirli insanın yaptığı her şeydir politika. Ve bunu M.Ö 2500 yılında  söylediler zaten.

Güney Doğu’da Kuzey Irak Kürdistan özerk bölgesi ile ilgili bir şeyler yaşandı. Türkiye’nin milliyetçi ve ulusalcı olduğunu düşünen unsurları Türkiye bölünüyor dediler. Hiç kimse oturup da Türkiye Cumhuriyeti’nin dış ticaret hacmine bakmıyor. Bir bakabilir miyiz? Türkiye Cumhuriyeti’nin dış ticaret hacmindeki bir numaralı ülke kim? Almanya. İki numara ise Kuzey Irak Kürdistan Özerk bölgesidir; hacmi 11 milyar dolardır. Türkiye’de iş yapan her iş adamı Musul ve Kerkük ile çalışıyor.

Burada kapitalizmin değerleri üzerine kuruluyor her şey. Dershanelerin kapatılmasından tutun da, Diyarbakır’daki mitinge, rejimde görülen bütün değişikliklere varıncaya kadar bir çok şey, hep kapitalist temelli şeyler. Hep ekonominin ayakta durabilmesi için yapılan şeyler. O yüzden şehirli insanın yaptığını düşündüğü her şey politikadır diyorum.

0 comments on “LEVENT ÜZÜMCÜ: BİRİ CESARET EDİP DOĞRULARI SÖYLEMEZSE KAVUK DA SAHİPSİZ KALACAK

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: