05-ÇOĞULCULUK: ORTAKLIK DEMOKRASİSİ POLİTİKA

BİR GENÇLİK DERGİSİ NE YAPAR?

İçinde bulunduğumuz siyasi hareketin geleneklerinden birisidir dergiler. 70’li yıllardan başlayarak sol, sosyal demokrat pek çok hareket dergi çevrelerinden başlamıştır. Oralarda düşünsel iklimini yaratmıştır. Ülke sorunlarını, dünya siyasetini buralarda konuşmaya, okumaya yazmaya başlamıştır.

Bu çalışmalar, bu tartışmalar bu siyasetlerin ideolojik altyapısını oluşturmuştur. Dergi çevreleri hep önemli olmuştur. “Dergi çevresi” diyorum bu terim bile bu geleneğin bir terimi, bir tanımıdır.Yıllarca hep dergi çevresi diye tanımlanmış, kendini böyle ifade etmiştir.
Tabi şimdi zaman çok değişti, çok farklılaştı. Artık basılı yayınlar yerini internet ortamına, cep telefonlarına dijital medya alanına bıraktı.
Artık dijital alanı dikkate almayan bir yayın anlayışı kalmadı. Bu alan belli düşünceleri yaymakla kalmadı kendi fikrini yarattı. İşte “dijitalizm” denen terim tam da bunu ifade ediyor.
Belli bir fikri yaymak amaç olmaktan çıktı. Sadece yaymak, sadece “online olmak” sadece o mecrada kalmak amaç haline geldi.
İşte böyle biz zamanda bir dergi ne yapar? Sadece bir dergi sizi bir yere bağlar. Sizin o alanla, o fikirle irtibatta kalmanızı sağlar.
İktidar için irtibatta kal!
Bir dergi yayınlayabiliyor olmak bir siyasi hedeftir. Bakın etrafınıza! En çok yayına sahip, en çok süreli yayını olan, dergisi, haber sitesi hatta haber ajansı olan siyasi hareketler iktidardalar.
Bunlar bir tesadüf değil elbette. Siyasi hedefi olmak kadar o siyasi hedefe inanmış topluluğu olmak, bu hedefleri yaymak, bunları yayabilecek kanalları oluşturabilmek kendi başına bir iktidar alanı değil midir?
Karşımızda onlarca, yüzlerce yayına sahip, bir o kadarına hazırlık yapan, bunları yapabilecek beceriye sahip olan bir rakip varken, bizim bu alanı iyiden iyiye boşaltmamız söyleyecek sözümüz olmadığından değildir. Niyet etmediğimizdendir.
Şimdi bu alanı yeniden tanımlamak, söyleyecek sözleri olanları yeniden motive etmek, bunları yazmak, konuşmak, yaymak için bir dergi yapıyoruz.
Devrim için online ol!
Devrim de bir niyettir, iktidar da bir hedeftir.
İktidar uzak, devrim hayal değildir.

Bağlantıda kalalım…

Gazi Üniversitesi Ekonometri mezunu. SHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı (1991-1995) ve CHP TBMM Milletvekili Danışmanlığı yaptı. SODEV'de Ankara Temsilciliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Genel Sekreterlik görevlerini üstlendi. CHP Ankara İl Başkan Yardımcılığı (2011), CHP Çankaya İlçe Eğitim Sekreterliği (2011-2013) yaptı. Çankaya Belediye Meclis Üyesi (CHP 2014-2019) ve CHP Genel Merkez Kültür ve Sanat Platformu Üyesi. Bireşim (1995), Birlikte (2005) ve Politus (2010) dergilerini yayınladı.

0 comments on “BİR GENÇLİK DERGİSİ NE YAPAR?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: