POLİTİKA

NE YAPMALI?

Referandumun sonuç haritasına hızlıca bakınca şunları görüyoruz

1- Kıyı şeritleri ve ekonominin bütün yükünü taşıyan, verginin çoğunu veren iller HAYIR dedi
2- Istanbul, Ankara, Izmır, Diyarbakır ve Adana gibi büyük şehirler HAYIR dedi
3- Kürtler HAYIR dedi

Kısaca Türkiye nüfüsun çoğunun yaşadığı, ürettiği, emekçisinden işsizine, beyaz ve mavi yakalısından, öğrenci nüfusunun en çok bulunduğu yerlere kadar herkes HAYIR dedi.

Buraları kaybederek, halkın yarısını karşısına alarak kimse ülke yönetemez, başkan da, padişah da olamaz ama ne yapmak lazım?

Atatürkçülerin, Komünistlerin, Kürtlerin, Liberallerin, Milliyetçilerin, Sosyalistlerin vb.. bütün bu ‘beş benzemezin’ ortaklaştığı bir başka dönem hiç olmamıştı. Gezi Direnişi yakın zamandan bir başka örnek olabilir. 

  • Bu beş benzemez kendi tabanlarına dönüp siyasi faaliyetine kaldıkları yerden devam ederse kazanamayız.
  • Bu beş benzemez, yaptıkları siyaseti gözden geçirip, HAYIR cephesine verdikleri katkı gibi, bir arada çoğalarak siyaset üretmeye kafa yormazsa yine kabederiz.
  • Çoğulcu ve çoğalarak mücadele etmenin şifrelerinin ve kazançlarının kodlarını, HAYIR ortaklaşmasında aramayıp içlerine dönmekte ısrar edip, kendi tabanlarına goy goy yapmaya devam ederlerse de hiç mi hiç kazanamayız.

HAYIR’ı ören örgütlere ve partilere düşen iş, bu örgüden ortak amaç için monoblok siyaset üretme becerisidir, Gezi’de ki eksikliğin burada tekrar etmemesi esastır.

Bunu başaran siyasi ve kollektif akıl AKP’yi de, Saray’ı da alt eder.

0 comments on “NE YAPMALI?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: